Двама италиански учени от университета в Кеймбридж са установили, че личинките на восъчния молец ( Galleria melonella) могат да преработват полиетилена. Паоло Бембели и Федерика Берточини направили откритието случайно, съобщи списание Nature.
Белточини, която е любител-пчелар, намерила личинки на восъчен молец в един от кошерите си. Тя ги събрала в плик и ги оставила настрани, а когато се сетила отново за тях, установила с учудване, че пликът е прогризан, а гъсениците са изпълзели от него.
Тогава дошла идеята за научен експеримент в университета. Двамата с Бомбели поставили стотици гъсеници в полиетиленов плик от магазина и започнали да засичат времето. След 40 минути в плика се появили първите дупки, а след 12 часа насекомите вече били изяли над 92% от полиетилена.
Никоя от досега известните бактерии или гъбички не може да разложи пластмасата с такава скорост, при това специфичното при восъчния молец е, че преработва полиетилена напълно. Нещо повече – дори разкъсани насекоми са в състояние да разлагат пластмасата, което показва, че в тях се съдържа някакъв неизвестен досега фермент, който действа върху полиетилена.
Учените смятат, че способността да преработват полиетилена не е възникнала случайно точно при тези гъсеници, тъй като в обикновени условия те се хранят с пчелен восък, който също трудно се преработва.
„Откритието може да ни помогне да се избавим от огромните количества боклук, който се трупа по сметищата и в океана”, заяви Бомбели пред AFP.