При отглеждане на овощни дръвчета, важно е да се имат предвид технологичните срокове за напояване. Въпреки това, винаги трябва да се съобразяваме и с останалите условия, които обуславят сроковете за напояване, а именно:
- конкретните почвени условия;
- микроклиматичните условия на района;
- нуждите от влага на различните овощни видове и сортове и др. Пролетните валежи например могат да направят излишни първите 1-2 напоявания в технологичните срокове. При песъчливи и слабо влагоемни почви трябва да се напоява по-често, отколкото при по-влагоемни почви. Кайсиите и орехите са сухоустойчиви и се напояват малко или най-често се отглеждат без напояване. Прасковите също са сухоустойчиви, но при напояване плодовете им наедряват, особено ако това се направи 15-20 дни преди зреенето им. Бадемите обикновено се отглеждат на неполивни площи и не се напояват. Ябълките и дюлите са култури, които реагират отлично на напояване и само тогава развиват оптимално продуктивния си потенциал.
Това разнообразие от фактори, които определят нуждите от напояване на овощните дървета, прави много трудно точното установяване на сроковете за напояване дори за един овощарски район. Това в още по-голяма степен важи за цялата страна, където естествено според конкретните условия има значителни различия и в поливните срокове.