Начало » Новини » Интервю
18.04.2013 г.

Прилагането на капково напояване при царевицата гарантира двойно по-високи добиви спрямо поливането по бразди и с дъждовални машини

Средствата вложени в напоителни съоръжения се възвръщат само за година

АКВАМАТ 2000 е един от лидерите на пазара у нас, в изграждането на напоителни системи в селското стопанство, оранжерии, градини и паркове. Екипът е доказал високият си професионализъм с прилагането на индивидуални решения за всеки клиент, и прецизност при проектирането и изпълнението на проектите.

Продължителните засушавания през миналата година нанесоха щети за милиони, и донесоха тежки загуби на производителите на зеленчуци, царевица и слънчоглед. Няма сектор в българското селско стопанство, който да не беше засегнат от липсата на вода. Лошото е, че тази ситуация може да се повтори и тази година. Призивите на фермерите държавата да се намеси при възстановяването на напоителната инфраструктура са повече от логични, но за съжаление, както се получава в повечето случаи ситуацията е - Всеки да се спасява сам!

Разговаряме с Бончо Юруков- технически мениджър в АКВАМАТ 2000 за напоителните системи за лозя, царевица и зеленчуци.
„Най-актуалната ни дейност в момента е насочването ни към модерни разработки за капково напояване на царевица. Цената на напоителните системи, които предлагаме е съобразена с пазарните условия, съвсем достъпна е за стопаните, а резултатите наистина са отлични. Възвръщането на вложените средства в такава инвестиция е краткосрочно - добивите са многократно по-високи, и при добра реализация на зърнения пазар се възстановяват в рамките на една година.”, твърди Бончо Юруков.
До сега по-голямата част от клиентите на АКВАМАТ 2000 са били зеленчукопроизводители и лозари, но през последните две години интерес към капковото напояване проявяват и зърнопроизводители, по- конкретно на царевица.
„Цената в никакъв случай не е стряскаща, всеки производител може да си позволи изграждането на такова съоръжение, стига да има гарантиран водоизточник. Големият проблем е, че в по-голямата част поливните съоръжения са съсипани, но там където има добър водоизточник, стопаните осъзнават необходимостта от такова напояване, и се обръщат към нас за съдействие. Не са редки случаите, в които царевицата се засява, но до прибирането и не се стига, именно поради липсата на напояване и лоши атмосферни условия. Всички се убедихме в капризите на времето миналата година, а да вървиш срещу природата е меко казано авантюризъм.”

Според Бончо Юруков размерът на стопанствата, решили да вложат средства в напоителни системи, не е от решаващо значение. Стопанството може да е от 10 дка до 10 хил. декара.
„Всеки си прави сметка какво има в джоба преди това, но моят съвет е да теглят чертата наесен, и каква ще е равносметката след вложената инвестиция и прибирането на реколтата. Наистина, цената зависи много от площите, но се движи между 100 – 140 лв. на дка, при по-стръмни и неправилни терени може да се увеличи с до 10%. Като технология не е непозната, защото много от зеленчукопроизводителите в България са се възползвали от нея, но в последно време се интересуват и производители от други сектори. Това, което съществено ни помага от няколко години е, че технологията на производство на капковите маркучи, позволява да се постигат много дълги поливни крила. Изграждането е лесно, системата за инсталиране и поддръжка е опростена, но големият проблем е прибирането на капковите маркучи след приключване на кампанията. Eвропейско финансиране в тази област има, но стопаните трябва да кандидатстват навреме. Разумно е проектите да се подготвят поне година по-рано.

За такъв вид напояване у нас не са правени опити, не е водена статистика през последните години, и съответно няма отчитане на резултати. Използват се информационните данни от контрагентите на фирмата от Италия и България за прилагането на капково напояване.

„Голямо значение има генетиката на растенията и правилното им подхранване. Чрез капковото напояване се извършва равномерно подхранване на растенията – с оптимални количества тор и вода се постигат отлични резултати. При хибриди 450-600 по ФАО, добиви от два тона не бива да се гледат с насмешка. Само за една година инвестицията се възвръща, като при добра поддръжка от страна на стопаните, разходите за следващия напоителен сезон са от порядъка на 50-60 лв. на декар за капков маркуч. Тази инвестиция ви връща поне 400 кг повече на декар при жътва.”
За Бончо Юруков, големият проблем идва от разрушените съоръжения, за които са необходими страшно много инвестиции. Липсва и ясна държавна стратегия за модернизация на напоителната инфраструктура.

„Ние сме на пазара от 2000 г., изградили сме множество автоматизирани системи за капково напояване в цяла България, и за да се възстанови подаването на вода, там където липсва, са необходими няколко милиарда лева. Лошото е, че за това трябва да мислят само арендаторите и производителите, които са пряко зависими от климатичните условия, а всички сме свидетели на глобалните засушавания навсякъде по света. Държавата ако мисли за производителите би трябвало да намери своето място в целия процес на производство на една култура, която е стратегическа не само за изхранване, но е и енергийна култура с огромно икономическо значение.”

Мая Асенова

Прилагането на капково напояване при царевицата гарантира двойно по-високи добиви спрямо поливането по бразди и с дъждовални машини
28350
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини