Първото искане, което животновъдите от Раковски ще отправят към новия министър на земеделието, е през тази година да бъде отворен прием на проекти по мярка 9 за учредяване на групи и организации на производители“. Това съобщи Рангел Матански, управител на сдружението „Фермерско мляко“ и съпредседател на Националния съюз на говедовъдите в България. Според актуализирания график, качен на страницата на фонд „Земеделие“, тази година прием по мярка 9 няма да има.
В същото време непрекъснато се говори за стимулиране на сдружаването, тъй като след 2020 година европодпомагането с предимство ще отива в групи или организации на производителите.
На въпрос на Синор.БГ колко са признатите организации до момента, от министерството на земеделието отговориха, че досега са признати 72 организации и групи на производители. Това означава, че само за половин година броят им се е удвоил.
Според данните от общия брой 11 са организациите и 23 са групите в сектор „Плодове и зеленчуци“, една група и 3 организации има в сектор „Зърнени-житни култури“ , една е организацията в сектор „Семена и посадъчен материал“, една организация има и в сектор „Винено грозде“.
По една група и организация има и в сектор „Медицински и етерично маслени култури“. Една е групата в сектор „Месо“, две са организациите в сектор „Мляко и млечни продукти“, 26 са групите в сектор „Мляко“ и една организация има в сектор „Мед и пчелни продукти“.
В процедура на признаване (подадени заявления с набор от документи за признаване в МЗХ и извършени проверки на документи) на една организация в сектор „Плодове и зеленчуци“ и една организация в сектор „Мед и пчелни семейства“.
Неотдавна в рамките на професионално обучение, организирано от организацията „Фермерско мляко“ в Раковски, животновъди от региона се убедиха в ползите, които нови екипната работа за всеки участник в организацията, разказа още Матански. В рамките на два поредни дни те са участвали в обучение за въвеждане на добрите практики плюс практически семинар.
В обучението през първия ден фермерите са били запознати с последните новости при храненето – на телета, юници и сухостойни крави - до лактиращи крави. Фермерите са получили професионални отговори за всеки конкретен случай, поставен за разрешаване от тях.
Практическата демонстрация е била проведена във фермата на Тодор Ванев, член на Фермерско мляко, от експерти от Тракийския университет в Стара Загора. В рамките на час са представени ползите от поддържане на копитата на говедата и навременната диагностика чрез ехограф на репродуктивното здраве на животните. „След като фермерите се запознаха с предлаганите продукти и услуги за изследване на здравето на животните, предстои да се сключат и договори за по-изгодни финансови условия, на база заявено количество“, посочи Рангел Матански,
Какви са конкретните ползи за фермерите, участващи в подобни обединения.
- Съдружниците сами определят от какво обучение или практически семинар имат нужда, като се съобразяват със спецификата на собствената си ферма и производство.
- Конкретиката на материала и малките групи водят до кратки, но съдържателни обучения, проведени на място в населеното място или дори във фермите на членовете. Това води до висока полза и отсъствие на загуба на време в пътуване.
- В резултат на концентриране на потребностите сдруженията са атрактивни за доставчиците на стоки и услуги. Това подпомага процеса по договаряне и влияе на крайната цена на сделката.
- Чрез периодичните срещи съдружниците обменят информация по между си и получават важна информация във връзка с изисквания на законодателството, схемите и мерките за подпомагане, конкретните проблеми, свързани с тяхната дейност и др. Това ги прави подготвени за настоящи и бъдещи предизвикателства, като в някои случаи това е разликата между успешната дейност и фалита.
- Чрез концентриране и унифициране на производството могат да договорят по-високи цени за произвежданите от тях земеделски стоки.
- Сдружението може да е основата за достъп до краен потребител с преработен земеделски продукт.
„Земеделието в България все по-трудно издържа на ценовия и конкурентен натиск от външни фактори, като една от причините е, че всеки работи сам и на парче“, припомня Матански. Според него вероятно страхът от кооперативите в миналото също отблъсква хората от общите проекти.
В същото време организация на производителите „Фермерско мляко“ ООД съществува повече от 4 години и към момента е с трета изплатена заявка за плащане по мярка 142 „Създаване на организации на производители“ от ПРСР 2007-2013.
Именно затова и фермерите ще настояват за финансиране по мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“. „Ние от Фермерско мляко сме намерили формата, която да позволи на членовете да се възползват от ползите на кооператива, но да не изгубят своята идентичност и независимост. В тази връзка сме готови да окажем подкрепа на колеги от всички сектори на земеделието, които биха тръгнали по пътя на сдружаването и оставяме телефон за връзка в редакцията“, заключи Матански.