Запазването на силна и независима Обща селскостопанска политика (ОСП) е особено важно за селскостопанския сектор с оглед на гарантирането на продоволствената сигурност на континента. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева по време на участието си в дискусия на тема: „Мястото на България в новата визия на ЕК за земеделие и храни“ в София. Събитието е посветено на стратегическия документ на ЕС за конкурентоспособност и устойчивост в селското стопанство. „ОСП трябва да бъде добре финансирана политика със запазен отделен бюджет, основан на два стълба“, допълни тя.
Заместник-министър Василева поздрави участниците в събитието от името на министъра на земеделието и храните и подчерта, че МЗХ разчита на активен диалог със земеделските производители при формирането на българската позиция относно бъдещето на европейския агросектор.
Тя посочи, че в представената от ЕК Визия се поставя фокус върху осигуряването на конкурентоспособност, устойчивост и привлекателност за бъдещите поколения. Лозана Василева коментира, че е необходимо ОСП да не задълбочава различията между фермерите в ЕС, а напротив – да бъде обединяващ фактор за тяхното развитие. „Уверявам ви, че страната ще продължи активно да работи за постигане на справедливо разпределение на директните плащания и тяхното изравняване между фермерите в Съюза“, обясни още заместник-министър Василева.
По думите й за България е изключително важно бъдещата ОСП да отчита баланса между екологичната, социалната и икономическата устойчивост в сектора, като тя се прилага по възможно най-опростен начин. Предвид развитието на кризи от различно естество през последните години, при формирането на ОСП и разработването на Многогодишната финансова рамка (МФР) за новия програмен период, специално внимание следва да се насочи към бъдещия инструментариум за управление на рискове. „С оглед повишаване на възможностите за реализация на европейските земеделски продукти и храни на трети пазари, страната ни подкрепя позицията за постигане на справедливи търговски отношения. С тях трябва да се гарантира защита на европейските стандарти за качество и безопасност, както и да се предотврати изкривяването на конкуренцията и недобросъвестната търговия“, посочи заместник-министър Василева.
Тя допълни, че МЗХ насърчава с комплексен подход обединяването на земеделските производители. Само за последния месец са признати над 30 групи и организации на производители, стимулирани от предоставената подкрепа по приема за създаване на групи и организации на производители по Стратегическия план, който приключва днес.
„Подпомагането за новопризнати групи и организации, за петгодишен период, е в размер до 100 хил. евро за година. Има засилен интерес към интервенцията и очакваме бюджетът от 12,5 млн. евро да бъде усвоен“, информира Лозана Василева. Тя припомни, че групите и организациите на производители са приоритетни и по инвестиционните мерки.