Пазарът на сухо мляко върви надолу, а тенденцията е по-силна при обезмасления продукт, констатират от електронното издание InfAgro. На пазара на сухо обезмаслено мляко най-силно е влиянието на Европа, като силна роля играят и големите запаси в САЩ. В Европа въпреки сезонния ръст в предлагането на мляко производителите предпочитат да не го и насочват за преработка на прах.
Търсенето на продуктите е слабо, а остава актуален проблемът и със запасите, натрупани от интервенциите на пазара, като за момента липсват предпоставки за намаляване на количествата в тях. Наскоро европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън обяви, че интервенционните запаси от сухо обезмаслено мляко няма да бъдат продавани, докато цената му не се повиши достатъчно, а целта е да не бъде дестабилизиран пазарът допълнително. На практика обаче той потъва именно заради наличието на тези запаси. По-рано в подобни случаи се стигаше до реализиране на продукта чрез програми за подпомагане на нуждаещите се, което също оказваше въздействие върху пазара, но косвено и съответно – не толкова болезнено.
Цената на сухото обезмаслено мляко в Европа вече падна под нивото за намеса от 1698 евро за тон и все по-често се обсъжда възможността за нови интервенции. В края на март сухото обезмаслено мляко, влагано в хранителни продукти, се предлагаше за износ на цени между 1800 и 1950 долара за тон, а използваното в храната за животните – по 1750-1800 долара за тон франко борда Северна Европа.
Пазарът на пълномасленото мляко на прах също не е балансиран – търсенето е ниско, поради което цената падна до 2800-3050 долара за тон.
На пазара в Океания положението е малко по-различно, тъй като конюнктурата за продавачите на пълномаслено мляко е по-благоприятна. Тенденцията се проследява най-добре в последните търгове на GDT, където въпреки нарасналото с около 10% предлагане на пълномаслено мляко на прах цените се повишават.
Сухото мляко поевтинява и в САЩ, като освен външните фактори – силното предлагане от конкурентите и намалялото търсене – нарасналото сезонно производство и запасите потискат цените. През последните 2 седмици на март обаче се забелязва известно стабилизиране на котировките при сухото обезмаслено мляко на борсата в Чикаго, макар и на ниското ниво от 1790 долара за тон франко завода.