Начало » Важно за фермера » Растениевъдство

Селекционерите отчитат повишен интерес към българските сортове

Синор.БГ / 17.02.2017 г.

sinor.bg

Селскостопанска академия отчита повишаване на интереса към българските сортове семена, като през последните години на пазара все по-голям дял заемат родните плодове и зеленчуци, съобщиха от академията. В момента половината от предлаганата продукция в търговската мрежа е родно производство, докато само преди 2-3 години съотношението беше 80% към 20% в полза на чуждата селекция.

Новите сортове и хибриди се създават основно в Института по зеленчукови култури ”Марица“ в Пловдив. Наблюдава се все по-голямо търсене на старите местни сортове, които се отличават с традиционните за българите вкусови качества. Пример за това са доматите „Розово сърце“. Земеделските стопани започнаха да търсят семена са разсад още през 2014 г, когато сортът се изпитваше в ИАСАС. Година по-късно, когато селекцията беше призната, бяха произведени 8 пъти повече семена, които се оказаха недостатъчни. През 2016 г. производството беше увеличено с още 50%.

Българските сортове пипер остават едни от най-качествените и търсени от потребителите. Само за последната година семената за разсад от „Куртовска капия 1“ са увеличени с 12%, а при „Букетен 50“ – с близо 50%.

Търсенето на български сортове грах и фасул се възстанови през периода 2015-2016г . Отглеждат се както старите, така и новите сортове грах „Марси“ и фасул „Пагане“, „Тангра“ и „Еврос“.

Прословутото късно зеле „Кьосе“ и „Балкан“ въпреки чуждата конкуренция остават най-добрите и предпочитани от родните производители и потребители.  Същото се отнася за пъпешите „Хибрид 1“ и „Хибрид 15“. За последните две години всички произведени семена са продадени и се оказват недостатъчни спрямо търсенето.

При лука най-предпочитан сорт е „Асеновградска каба“, чието семепроизводство е възстановено. При празия лук основен сорт за страната остава „Старозагорски 72“.

На изложението АГРА 2017 в Пловдив Институтът по зеленчукови култури „Марица“  ще предложи на фермерите и любителите земеделци семена домати, пипер, краставици, пъпеши, бяло главесто зеле, броколи, градински фасул и праз.

Селекционерите отчитат повишен интерес към българските сортове
11695
 

Последни материали
Виж
Граничен контрол
БАБХ спря огромен нелегален внос на фиданки и посадъчен материал
Георгиев и Коев си тръгват
Нови директори на две агенции - ИАРА и ИАЛВ
Ръстът на потреблението съвпадна със свиване на вноса и болести по птиците
Недостигът на яйца в Германия се изостря точно преди Великден
Не е въпрос на теория, а на избор
Два сценария пред земеделие ни: Бързи реформи или малко на брой огромни стопанства
Паркът за мечки в Белица отваря врати на 1 април и с нови обитатели
Програма на БКПЗ
Земеделци искат от партиите условия за петкратен ръст в производството на плодове и зеленчуци
Свързани материали
Виж
Светла Николова е инициаторът
Спасение за старите сортове: ПолеРани създава мрежа за агробиоразнообразие
Практика
Начини да съживим семена с изтекъл срок за по-добра кълняемост
Изложението "Борса за семена и посадъчен материал" започна в Добрич
Съвети
Подготовка на семената за разсад: стъпки за здрави растения и по-добра реколта
Планирани е покупката на 4500 комплекта от 13 вида зеленчуци
Търсят чрез търг доставчици на зеленчукови семена за селяните в Украйна
Стари сортове могат да изчезнат
ЕК удря с бюрокрация малките производители на семена
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини