Няма градинар, който да не е водил люта битка с поповото прасе - това упорито насекомо, хранещо се корените на растенията, което е в състояние за месец да унищожи голяма част от градината. И понеже предпочитаните методи за борба срещу него обикновено не опират до химията, то старите градинари имат богат запас от механични способи за унищожаването му. Първите методи за премахването му започват още през есента, след като сте окопали градината и решавате да направите естествен капан за насекомите, изкопавайки дълбока дупка, в която те да презимуват.
Дупката се изкопава на около 40 см дълбочина с размери 50 на 50 см, като на дъното поставяте полиетилен, стар чувал от зебло и зеленчукови обелки от кухнята, които да привлекат насекомите, така че дупката да стане тяхното зимно леговище. Целта е рано напролет да изровите дупката и да унищожите всичките насекоми.
Ако все пак сте пропуснали есента, правите същите дупки веднага след като се стопи снегът и ги пълните със загниващ оборски тор.
Това леговище ще привлече земните насекоми, които ще го предпочетат като място за снасяне на яйцата им. Затова и веднага след затопляне на времето разкопавате тези капани и унищожавате яйцата.
Има и друг начин за справяне с вредното насекомо. Напролет, още преди снегът съвсем да се стопи, върху необработтените все още лехи може да поставите стари дъски, дебели картони или шпертплат. Поповото прасе обича топлината и затова през деня ще изпълзява върху тях, за да се стопли. Точно на обяд обиколете дъските и съберете насекомите в кофа с вода, в която сте капнали малко нафта, която да ги унищожи.
Ако все пак сте пропуснали зимните методи за справяне с поповото прасе и през лятото осъзнаете, че градината ви е нападната от вредителя, то знайте, че той не обича силните миризми и бяга от тях.
Лесно може да откриете неговите канали под земята, около корените на растенията и по дупките да поставите парцали, напоени с бензин или нафта. Това автоматично ще го изкара на повърхността, където лесно може да го унищожите.
В участъците от градината, нападнати от поповото прасе, растенията веднага увяхват, затова и на тези места можете да заровите няколко буркана с гърлото нагоре, като самите гърла останат незарити на повърхността на почвата.
Прикрепете две дървени летви, така че върховете на тези летви да опират в отвора на бурканите. През нощта поповите прасета ще се изкатерят по летвите, защото те са по-топли и не изстиват като земята и така насекомите ще падат директно в заровените празни буркани.
Някои градинари използват и черупките на сварените яйца, които са натрошени и поставени около корените на вече посадените растения. Известно е, че прасетата на обичат острите върхове на яйцата и бягат от тях. Но тъй като черупките трябва да се смесят с почвата, след като посадите растението, върху черупките постилате малко пръст или дървени стърготини.