Поповото прасе е сред най-неприятните вредители в градината, тъй като при риенето унищожава всичко по пътя си, констатират от електронното издание AgriActa. През юни и юли насекомото снася яйцата си в дупки на дълбочина 10-12 сантиметра. През посочения период трябва внимателно да се обработват междуредията, за да се избегне разпространението на личинките.
Между зелето и доматите можете да посадите невен, чийто аромат отблъсква вредителя, съветват от изданието. Установено е също, че насекомото не уврежда зеленчуците и цветята в градината, ако в дупката при засаждането се сложи скилидка чесън.
Също така можете да проверите и сами следния метод: на всеки метър и половина леха забийте прясно откъснати клонки елша – нейната миризма не понася на насекомото. То не живее и в почви, в които е вложена кокоша тор.
Градинарите го ловят в калаени или стъклени съдинки, напълнени с вода, които се закопават в дупки с дълбочина 4-5 сантиметра по местата, където се струпват вредителите. През есента пък изкопават дупки, в които поставят пресен оборски тор. Топлината привлича насекомите и те се събират в дупките. Когато настъпят по-силни студове, дупките се разриват, за да може студът да убият поповите прасета.
Насекомото може да бъде унищожено и със слаб разтвор на трихлорфон – една чаена лъжичка на 5 литра вода. Разтворът се налива в прясно прокопаните от вредителя проходи. Някои използват по същия начин и остатъците от сапуна или разтвор на прах за пране. Трябва обаче да внимавате да не пострадате сами или да увредите засадените растения.