Предприятията за производство на слънчогледово олио и износа му без дълбока преработка от Русия в борбата си за суровина в момента са принудени да работят с нулев марж на печалба, заяви директорът за стратегическото развитие на групата компании „Эфко” Владислав Романцев в ефира на телевизия „РосБизнесКонсалтинг” (РБК).
„След като таксата за износ на слънчоглед намаля до 6,5% за сметка на диференцирането й (37% за олиото и 26% за слънчогледа), за Турция, която е най-големият вносител на нашето олио, е по-изгодно да купува слънчоглед, да го транспортира и да го преработва на своя територия. По този начин освен че се губи производствена база и нараства конкуренцията на международния пазар, ние се конкурираме с турците и за суровина”, обоснова се Романцев.
Разсъждавайки за възможните мерки за държавна подкрепа на аграрно-промишления комплекс в Русия, той подчерта, че те не обхващат само субсидирането, а и осигуряването „на собствения пазар с продукция, за да можем да предлагаме на световния пазар вече готова продукция”, макар че по думите му „в рамките на Световната търговска организация това не е лесно”.