Начало » Новини » Страната

Вътев: От 1-и декември рафинериите за олио ще получат потребните им количества слънчоглед

Праламентарен блиц контрол
Синор.БГ / 22.11.2023 г.
Вътев: От 1-и декември рафинериите за олио ще получат потребните им количества слънчоглед

sinor.bg

След преговорите между България и Украйна за количествата селскостопански стоки, които на лицензионен режим ще влизат в страната, българските производители на олио ще получат необходимите им количества маслодаен слънчоглед. Това съобщи министърът на земеделието и храните Кирил Вътев при днешния блиц-контрол, проведен от парламентарната комисия по земеделие и гори.

По думите на председателя на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти Яни Янев извън българската реколта рафинериите се нуждаят от 1-1,5 милиона тона вносно семе. Той припомни, че към момента ограничен кръг от земеделците продават слънчоглед, а и реколтата от 1,5 милиона тона е крайно недостатъчна за капацитета на преработвателните заводи. „В същото време заради климатичните условия качеството на родната продукция е по-лошо от миналата година. Тогава маслеността е била 43%, докато сега е 41%. Затова ще са потребни по-големи количества за преработка.

От сдружението припомниха, че вносът от Украйна е крайно необходим, защото износът на чиста суровина оттам също е в малки количества. „Миналата година от произведените 12 милиона тона слънчогред Украйна изнесе само 2 млн. тона”, припомни Янев. Останалите са преработени от техните рафинерии.

Земеделският министър увери председателя на сдружението, че с украинската страна са договорени количествата по лицензионния режим, които напълно ще задоволят потребностите за производство на олио. И от 1 декември преработвателите трябва подадат своите искания за разпределение на количествата по квотата. „Системата за тази търговия е изрядна, като сертифицирани украински компании продават суровина, която е проверена за съдържание на пестициди”, поясни още Яни Янев.

Вътев: От 1-и декември рафинериите за олио ще получат потребните им количества слънчоглед
7851
 

Последни материали
Виж
Христанов в парламента
Наполовина по-ниско изискване за 2026 г.: 1750 кг мляко за субсидии
БАБХ
Държавата засилва контрола върху кланиците и транспорта на животните
Преди Кампания 2025
След сигнали БАБХ ще възстанови достъпа на ветеринарите до ВЕТис
Kubota инвестира 6.5 млн. евро в норвежкия агроробот Kilter за ултрапрецизен контрол на плевелите
Количествата са нараснали с 15 на сто, България е сред основните клиенти
Турция вдигна с една трета приходите от износа на свежи цветя за 8 март
Предстоящо
НАЗ свиква общо събрание на 12 март: Избор на ръководство и стратегия за зърнопроизводство
Свързани материали
Виж
Поуки за Брюксел
Япония е напът да одобри вноса на аржентински стекове след 20-годишни проучвания
Скоро трябва да стане ясно и дали ставката за рапицата ще се понижи рязко
Китай премахва митата върху вноса на грах и рапичен шрот от Канада
Отличници са ечемикът и твърдата пшеница, при меката ръстът вече е 10 на сто
Износът на зърно от ЕС нарасна с близо 20 на сто спрямо миналия сезон
Спряха вноса на над два тона турски миди без документи
Наредена е готовност на целия състав на Напоителни системи заради времето
Земеделският министър провери състоянието на 2 язовира край Пловдив и Хасково
Ставката падна до 9 на сто от досега прилаганите 13 на сто от 2 февруари
Китай понижи ДДС върху вноса на слънчогледовото и рапичното масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини