Начало » Важно за фермера » Пчеларство
01.12.2016 г.

Активисти на Грийнпийс протестираха в Пловдив срещу опасни за пчелите пестициди

С цел привличане на вниманието към проблема с намаляването на пчелните популации

Активисти на природозащитната организация „Грийнпийс“ от няколко държави протестираха днес в Пловдив срещу опасни за пчелите пестициди, съобщиха от организацията. Акцията започна в 12:00 ч. пред входа на Гранд хотел „Пловдив“, където по същото време се провеждаше Шестият национален агросеминар „10 години Национална асоциация на зърнопроизводителите“ - „Земеделие за бъдещето“. Целта на инициативата беше да привлече общественото внимание и това на земеделския бранш към проблема с намаляването на популациите на пчелите и другите опрашители, който може да има сериозни последици върху селското стопанство и храната на трапезата ни.

„Грийнпийс“ от години обръща внимание на причините за измирането на пчелите. През пролетта организацията разпространи открито писмо, в което призова за оттегляне на одобренията за пускане на българския пазар на две активни вещества на пестициди: имидаклоприд и тиаметоксам, както и за пълна забрана на употребата на неоникотиноидни пестициди.

Пчелите и други видове насекоми играят ключова роля в процеса на опрашване на растенията, а оттам – и в производството на храната ни. В световен мащаб около 75% от земеделските култури зависят до известна степен от опрашването на медоносни пчели, земни пчели, самотни пчели, сирфидни мухи, пеперуди и молци. Всички те са заплашени от използването на пестициди в индустриалното земеделие.

„Грийнпийс“ от години призовава за ограничаване на вредните за пчелите пестициди. Европейският съюз вече ограничи използването на 3 вредни за пчелите пестицида: имидаклоприд, клотианидин и тиаметоксам, част от групата на неоникотиноидни инсектициди. През 2017 г. предстои институциите на общността да вземат решение дали тази частична забрана да бъде удължена.

Неоникотиноидите са системни инсектициди. Това означава, че когато бъдат приложени върху растението, те не остават на повърхността му, а се просмукват в проводящата система и се разпространяват в него. Често те се използват за обвиване на семена. Когато обработеното по този начин семе започне да покълва и расте, неоникотиноидните химикали започват да се разпространяват в стъблото и листата и могат впоследствие да достигнат до прашеца и нектара.

Неоникотиноидите действат на нервната система на пчелите и потискат уменията им за намиране на храна, увреждат развитието им и увеличават податливостта им към заболявания. Заради тях пчелите губят способността си за ориентиране, поради което често не могат да се приберат в кошера си. Това може да доведе до унищожаване на цялата колония.

Активисти на Грийнпийс протестираха в Пловдив срещу опасни за пчелите пестициди
9046
 

Последни материали
Виж
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Птичият грип сви производството на яйца в САЩ през миналата година
Арестуваха директор на училище с подкуп за ремонт на сградата
Свързани материали
Виж
Февруарски осведомителен преглед на пчелините
От 9 декември започва прием по пчеларските интервенции през СЕУ
Полицаите открили на място разхвърляни капаци и съборени кошери
Разследват унищожаването на 10 пчелни семейства в Горна Оряховица
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Секторната програма по пчеларство
Гръцките пчелари са получили сериозни обезщетения за загубени кошери
За пчеларите от Враца и района
Утре може да посетите демонстрационен семинар в пчелина на Димитър Ганчев
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини