Напояваните площи в странат ще се увеличат с 2 милона и половина декара. Това стана известно от думите на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов в предаването "Брюксел 1" на Bulgaria On Air, съобщи Българската телеграфна агенция
Министърът уточни, че вече е направена инвентаризация на напоителната система и са изготвени количествено-стойностни сметки, които сочат, че ако до 2028 г. "Напоителни системи" бъдат бюджетирани с милиард и половина лева, като сумата трябва да бъде равно разпределяна през годините, ще може да бъдат увеличени поливните площи в страната с 2 милиона и половина декара. Целта на министерството е, ако това се случи, през поетапно възстановяване на напоителните канали да достигнем до 8 милиона декара.
Той каза, че има относителна степен на увереност, че тези пари ще бъдат получени и заяви, че сумата няма да наруши дефицита на страната, защото чрез тези средства ще бъде увеличен капиталът на "Напоителни системи". Минавайки пкато капиталави разходи, те няма да изиграят роля при оформяне на дефицит към бюджета, категоричен беше министърът. С тези средства ще бъдат изградени и няколко язовира и нови помпени станции.
Той посочи, че не се разчита само на бюджетни средства, а и на европейски и даде пример със започналата миналата година реконструкция и модернизация на 27 канала, като вече са готови и актувани 12 от тях. Само с тези 12 канала ние ще вдигнем с близо 300 000 декара площите за напояване, заяви министърът. Той съобщи, че другите канали ще бъдат готови през тази стопанска година и ще започнат да се снабдяват с вода районите, където се намират. Министърът напомни, че преди два дни е отворен нов прием, свързан отново с напоителни системи, като се предвижда със 100 милиона евро да се направи реконструкция, модернизация и рехабилитация на още 41 канала.
По темата с градушките министърът каза, че се инвестира в изграждането на 28 нови противоградни площадки. В комуникация сме с доста общини и това са най-вече от Югоизточна България, където градушките нанасят най-много поражения, каза министърът и допълни, че вече са избрани терени и са направени количествено-стойностни сметки. Той допълни, че ще се приложи и допълнителен метод за борба с градушките, извън класическите. Заимстваме френския опит за места със силен самолетен трафик, където не може да използваме ракетен способ, там ще се използва иновацията, която ще бъде представена на по-късен етап, според министърът.