Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
29.11.2016 г.

Шест начина да запазите чесъна до пролетта

Практика

sinor.bg

Обикновено градинарите оставят за съхранение през зимата чесъна, засаден през пролетта, но и есенният може да бъде запазен, ако се изсуши веднага след изваждането му. Обикновено това се прави в добре проветрявано помещение. Чесънът винаги се суши с листата, за да може те да дозахранят главите с хранителни вещества. Процесът отнема между 3 и 5 дни, след което от изсушените глави се изрязват корените и листата, като се оставя малко „пънче”.

Съществуват 2 принципни метода за запазване на чесъна – на студено и на топло. При единия се осигурява по-висока влажност за сметка на температурата, а при другия - обратното. Ако и температурата, и влажността са високи, чесънът ще започне да плесенясва.

При студения метод той се съхранява при температури между 2 и 4 градуса по Целзий. Най-лесно тези условия могат да му се осигурят в хладилника и резултатите са прекрасни. Ако в помещение със стайна температура чесънът съхне, то в хладилника ще изглежда направо като пресен. Това е и най-добрият начин за съхраняване на чесъна, посаден през есента.

При топлия вариант чесънът се държи при температури между16 и 20 градуса по Целзий, прилаган обикновено при засадения през пролетта. Вариантите на тези 2 принципни начина са много и експерти предлагат 6 от тях.

1. Класическият метод е на плитка с до 20 глави, които се държат на хладно.

2. В кошница кутия или кашон на тъмно и прохладно място. Необходимо е периодично главите да се преглеждат, за да се отделят онези, които са тръгнали да се развалят.

3. В двоен чувал – най-напред се слагат в платнен чувал, който на свой ред се поставя в отворен полиетиленов. При този начин най-добре е чесънът да се съхранява в хладилника.

4. В стерилизиран цилиндричен съд. С два подварианта – покрит с пластмасов капак или с насипано вътре брашно, което да покрива главите чесън, но с не повече от 3 сантиметра. Брашното спира притока на въздух. Съдът може а се държи в хладилника или в мазето.

5. В мрежички или чорапогащи – в малки количества и най-добре в мазето или избата.

6. В сол. В кутия се сипват няколко сантиметра сол, полага се един ред чесън и отново се сипва сол. После втори ред глави и отново сол, докато се напълни кутията.

Има и други начини, като всички са насочени или към ограничаването на достъпа на въздух, или към предотвратяване на прорастването, коментират от електронното издание „Стопанство”. Всички начини, ограничаващи досег с въздуха, предпазват чесъна от изсъхване. За предотвратяване на прорастването е нужно главите чесън да бъдат добре изсушени, като корените могат да бъдат изгорени.

Шест начина да запазите чесъна до пролетта
33585
 

Последни материали
Виж
Европейски политики
Българският фермерски съюз и КОПА КОДЖЕКА с отворено писмо до Урсула фон дер Лайен
Селскостопанската продукция на ЕС намалява през 2023 г.
Резитба и оформяне на короната на орехи и лешници
Живеем в най-горещата година от човешката история - 2024
Важно за фермерите!
Среща на НАЗ за несъответствията при мониторинга на площите, установени от ДФЗ
Има начин да неутрализираме дъха на загоряла ракия
Свързани материали
Виж
Гъбни болести застрашават лука и чесъна след прибиране на реколтата
Чесънът е домашният лекар за атеросклероза, хипертония, стенокардия и възпаления
Подготовка на почвата за засаждане на зимен чесън
На 28 и 29 септември за втори път в Радомирско ще се проведе фестивалът Здраве в скилидка
Млади фермери възраждат традицията на раковския чесън от Радомирско
Практика
Какво да засадим след чесъна – няколко успешни варианта
Изборът е голям
Какви овощни и зеленчукови култури можем да засадим до краставиците?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини