Опасността от слани идва с настъпването на месец октомври. През месеца трябва навременно да се приключи беритбата на домати, пипер, зелени фасул и др. напомнят на стопаните експерти от Национална служба за съвети в земеделието. Недоузрелите домати да се прибират и се съхраняват в помещения при температура 10-12 С. През втората половина на октомври започва прибирането и на моркови, целена и ряпа. Важно е прибирането да стане преди почвената повърхност да започне да замръзва, което означава, че може да се извърши и към края на месеца в зависимост от климатичните особености на конкретния район. Грижите по отглеждането на късното зеле, карфиола и праза продължават. През октомври се засаждат лука и чесъна, а към края - марулята, салатата и ранните сортове главесто зеле.
Специалистите от НССЗ напомнят на стопаните, че площите, от които реколта вече е прибрана, трябва да се почистят от растителни остатъци и да се извърши дълбока оран. Преди оранта се извършва есенното торене. Внасят се органични и минерални торове. Най-добре е количеството на внесените торове (торовата норма) да се определи след агрохимичен анализ на почвата и в съответствие с изискванията на планираната за отглеждане култура. Агрохимичен анализ на почвите се извършва в лицензирани лаборатории. Национална служба за съвети в земеделието /НССЗ/ – София ще отвори отново лабораторията за агрохимичен анализ на почвата през 2013 г.
През октомври е време за растителнозащитни мерки в полиетиленовите оранжерии. Високата влажност и постоянната температура в оранжериите благоприятстват развитието на гъби и плесени, както и на някой вредители. Растителнозащитните мероприятия провеждайте след консултация с агроном и след констатиране на наличие на патогени или вредители. В офисите на всеки областен град към НССЗ стопаните могат да получат квалифицирана помощ от специалист агроном.