Начало » Новини » Страната
03.10.2016 г.

Икономисти: Нужно е да се преразгледат ставките на субисидиите за лавандула

sinor.bg

Експерти от Интелиагро са подготвили проучване за развитието на лавандулопроизводството в България, който е част от програмата за анализи и наблюдение на политиките в сектор земеделие". Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа вап Фондация "Америка за България". Синор.БГ ще представи част от анализа, презентиран днес от икономистите.

Световният пазар на лавандула се развива динамично, воден от все по-разнообразното ѝ приложение, платежоспособното търсене в развитите и нарастващия интерес в развиващите страни към продукти от естествен произход.

Производството в доскорошния лидер – Франция, преминава през дългогодишни проблеми, свързани с разпространението на болести и вредители. През последните години площите там се стабилизират ­около 3 500 ха, а през 2015 г. производството нараства до 80 т. масло. Значително по-разпространен във Франция е лавандинът.

Европа е основен пазар за масла от лавандула и лавандин.

От 2015 г. лидер в стойността на експорта на обезтерпенено масло в ЕС е България – с 10 млн. евро. Заедно с Франция те формират 2/3 от експорта на ЕС.

Страните от Общността са и водещ вносител – основно Франция и Германия. Ключови пазари са също САЩ и Швейцария. По-малки количества се изнасят за страни от Югоизточна Азия, Латинска Америка, Австралия и Канада.

Интересът в България нараства и след 2008 г. площите се увеличават над три пъти. Интензивно е създаването на насаждения между 2012-15 г., когато общите площи доближават 7 000 ха.

През 2015 г. например са прибрани почти 19 хил. т. зелена маса, което е четири пъти повече от 2008 г.  Покачването  на  производителността  в зелена  маса  се  дължи  основно  на разпространението на културата върху по-плодородни почви в Добруджа и Тракия, където  растежът и  формирането  на съцветията са значително по-интензивни.

Разрастването  на  вече  съществуващи

Броят на отглеждащите я стопанствата  нараства  над  3  пъти  между 2007 и 2013 г., достигайки почти 800. Този процес се ускорява в следващите години и през  2016  г.  над  1100  стопанства  са ангажирани с културата. Към тази ниша се  насочват  както  напълно  начинаещи  за селското стопанство предприемачи, така и фермери,  които  търсят  начин  да диверсифицират  стопанството  си  с  по-доходоносни   култури. 

Разширява се и ареалът – лавандула вече се отглежда в много части на България, като Добруджа се оформя сред водещите производствени региони в света.

Увеличава се и капацитетът за извличане на масло – инвестициите са основно чуждестранни, на доскорошни доставчици на лавандула.

Основен  пазар за  българския  износ е Франция – с близо половината от общия

износ за периода 2012-2015 г. и над три пъти ръст  спрямо  предходните  четири  години.

Друга  ключова  и  бързо  развиваща  се дестинация е САЩ. Със значителна разлика следва  Германия.  Макар  и  при  малки количества и обороти, забележителен ръст отчитат продажбите в Япония, Швейцария и Испания.

Българската продукция присъства и на други далечни пазари като Австралия и

Канада. Извън посочените в таблицата, в отделни  години  се  е  осъществявал  по-значим износ и към Унгария, Русия и Китай.

Основни причини за ръста в родното производство са затрудненията във Франция и на други основни производители, при развиващо се търсене и нарастващи изкупни цени, наличието на публична подкрепа, както и необходимост от алтернативни източници на доходност на зърнопроизводството.

По оценки на бранша в България се произвеждат 200-250 т. лавандулово масло, което почти изцяло се изнася – чрез търговци и директно – от по-големите производители.

През последните години големи чужди клиенти инвестират в собствени дестилерии в България. Инсталациите не са особено скъпи и това позволява на средни и големи фермери да затворят цикъла с производство на масло.

Субсидирането в сектора е несъразмерно с оперативните разходи и стимулира създаването на насаждения без оглед на качеството и реализацията на продукцията.

Необходимо е преразглеждане на ставките по различните механизми и подобряване на контрола по функционирането им. Необходимо е фокусиране на подкрепата върху инвестициите, за сметка на тази, базирана на единица площ.

Основните предизвикателства са свързани с бурния растеж и навлизането на много нови производители. Толкова силен ръст на площите във водещия глобален производител неминуемо води до натиск в цените. Сигнали за това вече се наблюдават през кампания 2016 г. В допълнение, младите насаждения тепърва ще реализират пълния си капацитет, а Франция преминава към ръст в производството.

Разпространението на болести и вредители, слабо познати досега в страната, но които могат масово да засегнат насажденията, е сред сериозните рискове.

Недостатъчна е техническата подготовка на стопаните, което води до различни грешки при създаването, грижите и реколтирането на насажденията, а с това и до проблеми с качеството на маслото.

 Необходими са инвестиции в научноизследователска дейност – разработване на нови сортове, устойчиви на болести и вредители, адаптивни към разнообразното разположение на стопанствата и съобразени с търсените на пазара масла.

Икономисти: Нужно е да се преразгледат ставките на субисидиите за лавандула
10907
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Трета национална среща на производителите на етерични масла
Важно е да се знае!
Екстремните температури застрашават и лавадуловите полета
България е световен лидер в производството на лавандулово масло
В Чирпан за трети път провеждат Международен фестивал на лавандулата
При около 85 на сто ожънати площи
Средният добив от пшеницата в Добричко надхвърля 560 килограма от декар
В разгара на прибирането на реколтата
Средният добив от лавандулата в Добричко е 544 килограма от декар
За сметка на обема намалява средната продажна цена
Гергана Андреева: Пандемията предизвика силен ръст в търсенето на лавандулово масло
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини