Върховото гниене е особено неприятно заболяване по доматите, чушките и патладжаните, отглеждани на открито, което се появява без видими причини през втората половина на лятото, когато пръскането на растенията с фунгициди вече е противопоказно, коментират от електронното издание „Стопанство”. За щастие при повечето случаи става въпрос не за зараза, а за реакция на зеленчуците на неадекватни грижи.
Причината е нарушен воден режим на растенията и недостиг на калций. Особено силна е проявата й, когато след силен растеж на растенията настъпва дълъг период на засушаване. Обилните дъждове и прекомерното азотно торене благоприятстват за развитието на болестта.
Развитието на върховото гниене протича по един и същи начин – по връхчетата на зеленчуците се появяват воднисти петна, които почерняват и нарастват. Много често поразява всички зеленчуци на едно растение, а с разпространението си навътре в тях може да остави градинарите съвсем без реколта.
Предстоящи проблеми с върховото гниене обаче могат да бъдат предвидени още преди появата на черните петна по зеленчуците. Обикновено за това дават знак недъзи по цветовете – те са бледи и слаби.
Специалистите препоръчват комплексно лечение, без да подценяват профилактиката. Най-напред семената е добре да бъдат обработени с химикали и да се спазва сеитбооборотът.
Най-важното е да се поддържа необходимото ниво на влажност на почвата, като не се оставя да пресъхва. Не е излишно и да се погрижим за подхранване с минерални торове и микроелементи, които могат да бъдат заменени от дървесната пепел.
Много е важно да бъдат забелязани още първите признаци на болестта, за да могат растенията да бъдат подхранени навреме с калциев нитрат – една кибритена кутийка, разтворена в 10 литра вода, се използва за кореново поливане, а една чаена лъжичка на 10 литра вода – за пръскане на листата. Подхранването се повтаря 2 пъти месечно.