Оказва се, че кравите от слабо разпространената порода гир в Индия наистина трябва да струват колкото теглото си в злато. Учени от Селскостопанския университет в град Джунагад, намиращ се в индийската провинция Гуджарат, са установили, че те „дават” и злато освен мляко, съобщи вестник Times of India.
Гир са смятани за потомци на породата зебу и са известни с необичайната форма на черепа си, в който се намират специални камери, най-вероятно за охлаждане, помагащо за оцеляването им в тропическия климат. В момента в страната са останали едва около 3 хил. чистокръвни представители на породата.
Ако трябва да бъдем съвсем точни – златото се отделя от организма на кравите чрез урината. След интензивни изследвания в продължение на 4 години учените установили наличието му в пробите на над 400 крави гир. Златното съдържание варирало между 3 и 10 милиграма на литър. Ценният метал се отделял под формата на йони или соли на златото, разтворими във вода. За анализа на биологичните материали е бил използван методът на спектралния анализ газова хроматография с масспектрометрия (GC-MS).
Според ръководителя на проекта д-р Б. А. Голакиа до момента за наличието на злато в урината на кравите е било известно само от древни трактати. Тъй като липсвали каквито и да било научни доказателства за това, от университета решили да проведат пълни изследвания на урината. Проучени са били също проби от урината на камили, биволи, овце и кози, но в никоя от тях не е било открито злато. Д-р Голакиа смята, че чрез химични процеси златото може да бъде извлечено от урината и дори да бъде доведено до твърдо състояние.
От общо 5 100 елемента на различни вещества, открити в урината на кравите гир, 388 имат голяма стойност за медицината и могат да помогнат за лечението на някои заболявания. Предстои да бъде проучена възможността за използване на урината на кравите гир за лечение на човека, както и за производството на средства за растителна защита.
От университета пък вече са си поставили за задача да проучат всеобхватно всички 39 вида коренни индийски породи крави.