Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.11.2023 г.

Опасни мигранти от горите към овощните градини

Опасни мигранти от горите към овощните градини

Синор БГ обърна внимание на два неприятеля, чиито ларви периодично нанасят поражения в горските екосистеми. Това са пеперудите, известни като борова и дъбова процесионка. Овощарите трябва да знаят, че от горите към овощните градини могат да преминат неприятели с по-широка хранителна специализация, които при каламитет са много опасни. Такива са гъсениците на пеперудите гъботворка Lymantria (Porthetria) dispar, златозадка (Euproctis chrysorchoea) и пръстенотворка (Malacosoma neustria).

Гъботворката L. dispar в нашата страна е разпространена в райони с дъбови (церови) гори. Според специалистите поясът от 800 до 1300 м. н. в. е мястото на абсолютна вредност, а по-нагоре вредата е относителна. Гъсениците на гъботворката нападат не само дъба, липата и др. горски видове, но в овощните градини са заплаха за основните костилкови и семкови овощни видове (круша, ябълка, череша, вишна и др.).

Мъжки пеперуди достигат големина 5 см. Крилата са кафяви със сив оттенък. По тях минават напречни зигзаговидни тъмни линии и петна. Антените са перести. Женските екземпляри при разперени крила достигат 8 см. Предната двойка има светложълт цвят. Освен напречните зигзаговидни линии е характерно тъмното петно в средата на крилото. Задният чифт също е светложълт. Периферията на крилата е изпъстрена от черни петна, различни при отделните пеперуди. Коремчето е добре развито и овласено. В края му има туфичка от власинки.

Възрастната гъсеница е сивокафява, овласена, с голяма сива глава с две надлъжни тъмнокафяви петна. Надлъжно по гърба има три тесни ивици с жълт оттенък. Характерни са брадавичките, разположени странично на всеки сегмент. Първите пет от тях са сини, а останалите вишневочервени. От всяка брадавичка прорастват снопчета власинки. Дължината на гъсениците достига около 7 см. Внимание, деветото и десетото членче на гъсеницата имат жлези, отделящи парлива течност ! Какавидата е кафява във вътрешността на пашкул.

Гъботворката радвива едно поколение за година. Зимува като яйце, съдържащо развита гъсеничка. Яйцата са скупчени, покрити с власинки, които женската отделя от туфичката на нейното тяло. Скупчените и покрити с власинки яйца запазват жизнеността си до много ниски отрицатели температури. Туфичките са разположени главно по стъблата на дървесните видове и наподобяват гъбичина, откъдето произлиза популярното име на вида.

Гъсеничките напускат яйцата още през март, когато набъват пъпките на растителните видове. В кратък период след излюпването те остават в мястото на излюпването в нещо като локвичка или огледалце. След това плъзват по клонките, хранейки се отначало с пъпките, а после и с покаралите листа. Унищожават листата, от които остават централната и някои главни жилки на петурата. Застрашена е и нежната кора на младите клонки. Гъсениците са много активни и при недостиг на храна се прехвърлят на други дървета. Овласяването на телата прави възможно пренасянето на ларвите на по-големи разстояние от ветровете.

Развитието на гъсениците завършва за около 40 дни. Какавидирането става в укрития сред клоните, в пукнатините на кората, както и по земята на подходящи места около дърветата. Стадият на покой е около две седмици. Летежът на пеперудите започва през втората половина на лятото. Масовият летеж е през юли. Мъжките са по-подвижни. Женските през деня са по дърветата. Прелитането е вечер и през нощта. Женските отделят особени вещества (феромони), долавяни от мъжките дори на разстояние 2 км. Възрастните живеат около 10 – 12 дни. През това време копулират. Оплодените женски снасят яйцата по ниските части на дърветата, най-вече по стъблата и рядко по клоните. Яйчни гнезда могат да бъдат открити и по камъни около ствола и др. подходящи места. В едно гнездо броят на яйцата е около 300 – 400 броя, добре покрити с власинки от женската. Веднага след снасянето зародишът в яйцето започва да се развива. Процесът завършва за две седмици.

Масовото намножаване започва от огнища, които във времето се разширяват. Според наблюдения от специалисти засушливата пролет и начало на лятото, както и по-високи птемператури в периода, благоприятстват нападението на големи площи (следва продължение).

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита  

Опасни мигранти от горите към овощните градини
8915
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
Указания как да поличет разрешение за бракуване на дръвчетата
Изпепеляващото лято унищожи маса овошки, градините намаляват
В овощните градини
Ловните пояси са добра защита в края на лятото
Kubota Corporation и UV Boosting съвместно ще внедряват иновации в лозарството и овощарството
Спешни мерки след градушка при лозя и овошки
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини