Начало » Новини » Страната
11.04.2022 г.

Опит за рестарт в износа на българско вино за Северна Македония

Инициатива на БТА
Опит за рестарт в износа на българско вино за Северна Македония

Винопроизводителият Йордан Чорбаджийски и Кирил Вълчев, директор на БТА(вляво) Снимка: БТА

Вече има партньор, който ще продава продуктите на българската винарна "Черноморско злато" на пазара в Република Северна Македония, съобщи председателят на Управителния съвет (УС) на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК) и изпълнителен директор и член на УС на Black Sea Gold - Поморие Йордан Чорбаджийски на специално събитие, организирано от Националния пресклуб на БТА в Скопие.

Председателят на браншовата организация се надява до една седмица родните вина да бъдат в Северна Македония. Тъй като позиционирането им там изисква време, той предполага, че до един-два месеца ще се предлагат в ресторантите и някои магазини. По негови наблюдения потребителите в Северна Македония много харесват вино от сорт Шардоне, Совиньон блан, както и Розе. Като цяло на пазара в Република Северна Македония ще бъдат внасяни традиционни сортове вина от България, допълни Чорбаджийски.

Националната лозаро-винарска камара в България е започнала инициатива да работи с колеги от западната ни съседка. Според Чорбаджийски родните вина се възприемат доста добре и се харесват на македонците. "Надявам се да запознаем колкото се може повече наши клиенти тук. Очаквам повече изби да започнат да продават вино и високоалкохолни продукти в Северна Македония, както и ще спомагам за това вина от Република Северна Македония да се позиционират още по-добре на българския пазар", обясни още бизнесменът. И добави, че качеството и на македонските вина е на световно ниво. Затова той разчита на тясно партньорство и сътрудничество - така че България и Република Северна Македония да се позиционират доста по-добре на световния пазар.

Посланикът на България в Република Северна Македония Ангел Ангелов благодари на генералния директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев за „енергията, която посвещава на развитието на двустранните отношения между България и Република Северна Македония”. По думите му виното е "един мост, по който може това движение да стане". Според него, ако успее да се направи пробив на двата пазара, той ще е исторически.

БТА започва поредица от практични събития в Националния пресклуб на БТА в Скопие под наименованието "БТА представя". Идеята е БТА да представя различни области, в които хората от България и Република Северна Македония да работят заедно.

Редакция "Справочна" на БТА е проверила информацията, че след обявяването на независимостта на Република Северна Македония през 1991 г. какво вино е стигало до страната от България. През 1999 г. България е изнесла около 100 000 литра вино, но след това постепенно това върви надолу, а страната ни остава един сериозен производител на вино.

По данни на Европейската статистическа служба "Евростат" през 2018 г. България е изнесла вино на стойност малко над 30 млн. евро, като немалък дял от това вино е за страни извън ЕС - на стойност близо 7 млн. евро. "Посланието, което искам да отправя аз, е, че Европейският съюз е място за срещи на различни вкусове", заяви Вълчев.

Националната лозаро-винарска камара е организация, която обединява на професионална основа около 40 представители на лозарството и винарството в България. Тя е учредена през февруари 2000 г., но всъщност представя една много дълга традиция, изтъкна Вълчев. Той припомни, че винарната "Черноморско злато" започва своята история през 1924 г., когато в Поморие е учредена първата Лозаро-винарска кооперация "Димят".

България е с много сериозни винарски традиции, допълни Йордан Чорбаджийски. В България винопроизводството през последните 15-20 години се разви много, изтъкна той. Производствените мощности са се модернизирали много. Много е инвестирано във винопроизводството. "Смея да твърдя, че българското вино е на световно ниво", каза още Чорбаджийски. Това го доказва колко световни награди са спечелили българските вина. Той посочи, че България има голям златен медал за винено бренди, получен във Франция. "Дадоха голям златен медал на продукт, който е от България, в меката на коняците", изтъкна Чорбаджийски.

През 2002 г. вино "Шардоне Сунгурларе 2001" е отличено със златен медал от международен конкурс за вина Mundos Vini в Германия. Наградата е второто международно отличие само за година за българското вино "Шардоне Сунгурларе" след сребърния медал от деветото международно състезание за най-добрите вина Шардоне в света Chardonna du Мonde във френския град Сейнт Лагар.

През 2018 г. "Братя Минков" печели за трети път голямата награда за качество - Златен медал от Decanter World Wine Awards, за Minkov Brothers Cuvee 2016.

На 18 февруари 2022 г. на конкурса Vinalies Internationales в Париж, Франция, българските изби печелят общо 14 медала, като "Вила Ямбол" е отличена с осем от тях. Другите оценени български изби са New Bloom Winery, "Катаржина" и "Домейн бояр". Организатор на конкурса е френският Съюз на енолозите. В конкурса участват 3000 проби вина от 30 държави. Със златни и сребърни медали са отличени български вина от сортовете Мерло, Каберне Совиньон, Каберне Фран, Сира, Пти Вердо, Шардоне, Совиньон Блан. На българско вино е присъдено и специалното отличие "Голям златен медал", като наградата се връчва само на продукти с топ качество, оценени с над 92 точки.

Опит за рестарт в износа на българско вино за Северна Македония
7236
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Производителите на грозде и вино са получили 31 милиона лева субсидии за година
Регистрираните винарски изби в България вече са 362
Науката на Института по лозарство и винарство в Плевен допринася за конкурентоспособността на сектора
5 638 ха на Южното Черноморие са заети за бели вина, 2 339 ха за червени вина
Честит празник!
На Трифон Зарезан да се помолим за добра реколта!
В Петрич избират цар на виното на Трифон Зарезан
В прослава на качествата на българските вина и усилията на производителите
Тахов заряза новозасадена лоза в Пазарджишко и откри празника на виното
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини