Начало » Хоби земеделие » Цветарство
11.07.2016 г.

Грижи за примулата

При добри грижи примулата може да живее доста години. Каквото и да правите обаче, с времето тя губи чара си и е най-добре да се отглежда до две години. Сега е времето да я подготвите за цъфтеж и през следващата зима, както и да помислите за подновяването й. Примулата прекарва задължителна лятна почивка. След прецъфтяването й поливките се разреждат, количеството на поливната вода се ограничава. Към края на май я прехвърлете и в малко по-голяма саксия. Новата почвена смеска може да приготвите от градинска почва, органичен тор (компост) и речен пясък или перлит. Добре ще е да добавите и малко торф, какъвто не липсва в продаваните смески за цветя.

Ако имате дворна градина, там ще е най-подходящото място за летуване на примулата. Заровете саксията на сенчесто място до горния и ръб. Не пропускайте на дъното на изкопаната дупка да насипете малко едрозърнест пясък – той ще осигури по-нормално оттичане на поливната или дъждовната вода. Ако не разполагате с градина, настанете цветето на сенчесто място на балкона или терасата, най-добре под покрова на друга растителност. Поливайте рядко, колкото да не допуснете изсъхването на почвата и загиването на растението. Когато се появят първите пъпки, увеличете поливките. Активирането на растежа, което започва с настъпването на есента, е и указание да пристъпите и към редовни подхранвания с торови разтвори за саксийни цветя – отначало през 3 седмици, а започне ли цъфтежът, през две. Това ще бъде вече когато саксията е пренесена в стаята. Примулата понася температурните колебания, но имайте предвид, че ще се чувства най-добре и ще цъфти обилно при температура около 15°С.

Описаните грижи в периода на лятната почивка на това прекрасно цвете може да положите и през следващата година. По важното обаче е да отделите младите издънки от майчиното растение при сменянето на пръстта и да ги отгледате в отделни саксии. Така ще поддържате винаги красива примула във вашата градина.

Грижи за примулата
5334
 

Последни материали
Виж
Поскъпването на месните продукти компенсира резкия спад при захарта
Цените на храните в света нараснаха за втори пореден месец през април
В Румъния обаче е отчетен скок с над 20 на сто
Потреблението на вино в света е най-слабото от 1996 година насам
Четири държави от ЕС държат близо 70% от рибовъдните стопанства
Проблемите с есенната сеитба се очаква да имат същия ефект в ЕС като цяло
Активният износ на царевица за Китай и Южна Корея ще увеличи засетите площи у нас
Кюстендилските ще излязат на пазара в края на май
Череши от чужбина и парници вървят по 40 лева килото
По християнска традиция яйцата са задължителни на трапезата на Великден
Честито Въскресение Христово!
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини