Австралийски учени след 10-годишно проучване са стигнали до извода, че консумацията на хляб влияе пряко върху продължителността на живота, съобщи електронното издание Rusargument. В проучването са участвали 1 600 доброволци на възраст до 49 години.
Учените анализирали показателите за здравословното им състояние през цялото време и установили, че около 15% от участниците са били в добра физическа форма и отлично настроение. Впоследствие те изяснили, че всички те консумират редовно хляб.
Изследователите отбелязват, че в 80% от случаите консумацията на хляб е довела до увеличаване на продължителността на живота. Според тях най-добре е да се консумира ръжен или черен хляб.
Отказът от хлебни продукти обаче може да се превърне в причина за заболявания и увеличава вероятността от преждевременна смърт.
Британски лекари пък определиха оптималната дневна хлебна дажба, сочат резултатите от изследването им, публикувани в списанието The BMJ. И според британските специалисти при консумацията на продукти от пълнозърнести храни рискът от преждевременна смърт намалява.
Приемането на 90 грама пълнозърнести храни в денонощие, приготвени от пшеница, овес, ръж и други култури, влияе положително върху понижаването на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, добавят те. Пълнозърнестите храни могат да се използват и като профилактика на исхемичната болест на сърцето, инсулта, рака, диабета, инфекциозните и респираторните заболявания. Според експертите колкото повече човек консумира продукти от пълнозърнести храни, толкова по-голям е положителния ефект върху организма му. Препоръчва се този тип продукти да се поемат под формата на сухи закуски или хляб.