Купувайки разсад на пазара, обикновено отдаваме предпочитанията си на растения с цветове. Затова е особено неприятно, когато вече след засаждането му в почвата цветовете започват да опадат и появата на зеленчуците се отлага за неопределен срок, констатират от електронното издание „Стопанство”.
За да не се стига до подобни ситуации, трябва да осигурим благоприятни условия за разсада. Най-важното е той да бъде поставен на слънчево място. В сенките цветовете опадат, растенията изтъняват, а листата пожълтяват. По принцип разсадът се чувства много зле на сянка и ако доматите могат и да се примирят с известно затъмнение, чушките и патладжаните не правят компромис. Разсадът понася лошо както рязкото застудяване, така и жеги над 35 градуса по Целзий, затова при захлаждане трябва да ги покрием с фолио, а при жеги да ги скрием овреме.
Опадането на цветовете може да се дължи и на недостиг на влага, затова след засаждането на разсада в почвата трябва да бъде поливан не по-малко от 2 пъти седмично, а при горещини – и по-често. Чак след като растенията се прихванат добре и започнат да растат, поливането може да се ограничи в известна степен.
Важно е и плодородието на почвата. За разсада от чушки не са добри глинестите тежки почви и преди засаждането му в тях трябва да се добави пясък и прегоряла оборска тор. При поява на цветовете растенията трябва да се подхранват с азотни и фосфорни торове.
Недостигът на хранителни вещества през този период може да предизвика опадане не само на цветовете, а и на най-долните листа. Доста благотворно върху състоянието на растенията действа мулчирането със слама или оризови люспи.
Необходимо е да се обръща внимание и на избора на сорт, тъй като условията във всеки регион са специфични. Поради това си струва да се засаждат районирани сортове и хибриди, тогава и цветовете няма да опадат бързо.