Новият Закон за храните ще доведе до по-висока степен на сигурност и доверие у потребителя за стоките, които се предлагат на пазара. Така министърът на земеделието и храните Десислава Танева определи значението на новия проект, който беше представен днес. Законът прилага новите структури на европейското законодателство в областта на храните. „Въвеждат се правила в области, които досега не бяха регламентирани и бяха бели петна в областта на законодателството“, допълни министър Танева.
От днес новият Закон за храните е качен на сайта на министерство на земеделието за обществено обсъждане.
За първи път на територията на страната ще бъде регламентирана онлайн търговията, пускането на пазара на хранителни добавки и как ще се предлага месото в хранителните обекти.
„Регламентираме изискванията и за транспортните средства, които превозват храни. Ще бъде създаден Национален съвет по храните, с присъствието на всички браншови организации в хранителната верига, като консултативен орган за приемане и провеждане на политики в областта на храните и тяхната безопасност. В този специален закон са регламентирани и функциите на браншовите организации на индустрията“, обясни Десислава Танева.
Министър Танева изтъкна, че са разработени нови правила за санкциите и наказанията за нарушения. „Увеличението е от два до осем пъти за различните видове наказания. Тяхната роля е превантивна, защото и най-добрият закон не би постигнал целите си ако не бъде прилаган съгласно неговата философия“, категорична бе тя.
По думите на съветника на министъра Илиян Костов в новия Закон за храните за първи път се разписват изискванията при електронната търговия с храни. „За първи път се въвежда понятието доставчик на услуги. Това са всички интернет сайтове, които и в момента предлагат доставка на храни по интернет“, обясни Костов. Той допълни, че всички онлайн търговци на храни ще подлежат на регистрация от областите дирекции по безопасност на храните.
За да могат потребителите да направят своя информиран избор, в новия закон са разписани изискванията към предлагането на охладено, предварително неопаковано месо, обясни Костов.
При предлагане на такова месо в обекти за търговия на дребно то трябва да се поставя на отделен щанд, със задължително предоставяне на информация за вида на месото с изрично посочване на понятието „охладено”, страна или място на произход, дата на месодобив и срок на годност.
Предвидено е транспортирането на храни от животински произход, хляб и хлебни изделия да се извършва само с регистрирани от БАБХ транспортни средства обозначени със съответния стикер.
Изпълнителният директор на БАБХ Дамян Илиев каза, че към момента се извършват засилени проверки на храни, които традиционно се консумират на великденската трапеза. „Засилен е контролът в магазини, предприятия, контролът по пътищата на транспортните средства, които превозват животни също е засилен. Работим изключително добре с полицията", подчерта д-р Илиев. "Имаме констатирани нарушения. Последно хванахме 300 агнета, които бяха транспортирани незаконно. Хващаме и едри преживни животни, които за нас сега са особена опасност във връзка със заболяването Заразен нодуларен дерматит, което наистина застрашава бизнеса", коментира д-р Дамян Илиев.
Във връзка с наближаващите Великденски празници министър Танева изтъкна, че българските продукти са най-добрият избор за всеки един християнски празник.