Техническите проблеми със софтуера при кандидатстването за директните плащания тази година изиграха лоша шега на фермерите, голяма част от които още не могат да очертаят площите си заради бъговете в системата. От първи март досега в много общински служби в страната системата не показва правните основания на голяма част от кандидатите за субсидия и те не могат да очертават обработваемите си площи заради възможни грешки и опасност от санкции. Въпреки че проблемът беше обсъждан миналата седмица от ръководството на Националната асоциация на зърнопроизводителите и администрацията на министерството на земеделието и фонд "Земеделие", пред Синор.БГ фермери от Русенско и Добричко съобщиха вчера, че не могат да заявяват площите си поради неизчистените пропуски в системата.
Друг сериозен проблем за земеделците се явяват и 5-годишните ангажименти по агроекология от старата програма за развитие на селските райони, от които те се отказаха тази година. Повечето обявиха, че през 2016 г. няма да извършват сеитбооборот, но тази информация не излиза в системата, което ги прави неволни нарушители.
„Колегите са обявили в службите, че няма да прилагат сеитбооборот, но системата не ги допуска и иска от тях да обявяват площите, което блокира работата”, съобщи Наталия Тодорова.
Все още не могат да се очертават и пътищата, тъй като този слой не излиза в системата и това е третият проблем за нормалното заявяване в тази кампания.
При срещата миналата седмица от министерството са обявили, че проблемите ще бъдат решени до 15 април, когато системата бъде обновена.
За да не стават задръствания и опашки след тази дата, от националната асоциация съветват фермерите да очертаят площите си независимо от сегашните проблеми със слоя. Земеделците обаче не трябва да закриват окончателно заявките си, тъй като след изчистването на бъговете в информационната система, може да се появят грешки.
Затова и всички фермери са длъжни след 15 април повторно да отидат до службите, за да проверят на място дали няма припокриване на терените и едва тогава да затворят окончателно своите заявления.
Зам. министърът на земеделието Васил Грудев обясни преди кампанията, че при всяко затваряне на партидите, земеделците ще получават писма с точна информация дали имат пропуски или пък грешки в очертаването.