Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.06.2005 г.

Умереният растеж на овошките носи богати плодове

Умереният растеж на овошките носи богати плодове

Прореждане на плодовете се прави предимно при слаборастящите нискостъблени едроплодни овощни видове - ябълка, круша, праскова, когато дърветата са претрупани със завръз, който не могат да изхранят. Ако то не се приложи, плодовете остават не само дребни и с незадоволителни вкусови качества, но и самите дървета се изтощават, не формират достатъчно плодни пъпки за следващата година и преминават към алтернативно (нередовно) плододаване. Времето за тази важна лятна практика е във връзка и зависимост от естественото опадане на цветовете и завръзите, протичащо на два-три пъти. Обикновено през цъфтежа опадат всички дефектни цветове. Няколко седмици след него окапват неопрашените и неоплодените цветове. Степента на това окапване зависи от климатичните условия по време на цъфтежа (вятър, дъжд, суша, ниски или високи температури и други), от поражения от вредители и от запасеността на плодната дървесина с хранителни вещества. Третият етап е т.нар. юнско (физиологично) окапване на завръзите и то се дължи на недоброто оплождане и липсата на достатъчно азот, въглехидрати и вода. Установено е, че при него се задържат на дървото само тези плодчета, които са с повече и по-едри семена.

Изразходването на много органични вещества за буен растеж води до техния недостиг за нормалното развитие на завръза и той опада. Ето защо всеки любител овощар трябва да знае, че най-благоприятен за редовното плододаване е умереният растеж на дърветата. Окапването се смята за нормално, когато до плодове се задържат и развият само 4-6 на сто при семковите и 15-20 на сто при костилковите овощни видове. Чрез юнското опадане на завързите дървото само регулира своята натовареност с плодове и я поставя в съответствие с възможността за изхранване.

При обилен завърз, за да се получат едри, добре обагрени и вкусни плодове, прореждането е задължително. То се извършва след юнското опадане на завързите (края на май и през юни) и само ако все още дърветата са пренатоварени със завърз. Прилага се по два начина - чрез химично третиране и ръчно. Значение за притежателите на малки вилни и дворни овощни градини има ръчното прореждане. Започва се с ранните сортове. Най-напред клонът се стръсква, за да окапят плодовете, които не се държат здраво. След това се отстраняват дребните, деформираните, засегнатите от болести и неприятели и гъсто разположените плодчета, както и тези от долната страна на клоните и засенчените. При ябълковите и крушовите дървета на 1 метър дължина на клона се оставят около 10-15 здрави, хубави плода. При тях от една плодна пъпка се развиват обикновено 5-6 цвята, от които се образуват 5-6 завърза. На една торбичка се запазва само един хубав плод - при ябълката централният, при крушата - външните. Другите се отстраняват, като с ножица или с остро ножче се режат дръжките.

При крушите прореждането може да се извърши чрез цялостно премахване на вътрешните дребни плодчета или чрез частично изрязване на долната им част до семената. Впоследствие те изсъхват и опадат сами. При прасковата прореждането, когато завързът е обилен, се извършва на два пъти - от края на юнското опадане и 15 дни след това, когато плодовете са големи колкото лешник и започнат да образуват костилката. На смесените клонки се оставят 3-4 плода, на майските букетчета по 1 плод и на цветните клонки - 1-2 плода. Излишните плодчета се отстраняват чрез извиване (завъртане).

При правилно извършено прореждане оставените плодчета са на разстояние едно от друго на около 15-20 см, не си пречат при наедряването и лесно се опазват от болести и неприятели, тъй като растителнозащитните разтвори ги покриват от всички страни. Добре е да се знае, че по принцип се оставят винаги само плодчетата, които са най-развити, и че плодовете стават при по-силно прореждане на завръзите. При извършването му се внимава да не се чупят клончета и да се оронват други плодчета. 

Умереният растеж на овошките носи богати плодове
14911
 

Последни материали
Виж
След днешната среща в Брюксел
Проданов: ЕК ни предлага със 100 млрд. евро по-малък бюджет и силно орязани тавани на плащанията
Общините ще дезинфекцират пътищата
Шарката по овцете превзе нови ферми в Пловдивско
Контролът обхваща всичките над 62 хил. заявления
Започнаха кръстосани проверки на над 1 милион парцели
Парламентът одобри сливането му с икономическото и екологическото
Украйна остана без селскостопанско министерство
Веригите трябва да изпращат цените си през 14 дни
Законопроектът на БСП за спекулата грубо се сборва с проекта на Тахов
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Свързани материали
Виж
Застраховката - ценно преимущество за земеделеца
Важно през лятото
Череши и кайсии не дадоха плод, но сега трябва да се поливат!
За стопаните на овощни дървета изпитанията не свършват!
Листната диагностика – повреди от насекомни и ненасекомни неприятели
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини