Преди два дни парламентарната група на БСП внесе Законопроект на Закон относно мерките за контрол на цените на основни стоки и услуги, който ще наричаме за кратко Закон против спекулата. Голяма част от текстовете в него се сборват много грубо със Законопроекта за агрохранителната верига, който все още не е внесен за разглеждане в парламента.
За разлика от законопроекта на Георги Тахов, този на БСП не защитава по никакъв начин земеделските производители и е ориентиран единствено към потребителите. Той не се интересува дали основните храни са български или предимно вносни.
БСП иска да въведе максимални цени на дребно на основни храни и лекарства, на някои услуги и на горивата. Сред услугите са банковите такси и комисионни и тарифите на мобилните оператори.
Но максмилните цени не стигат на депутатите-вносители от БСП, защото те се намесват и в пределните надценки с претенцията да коригират надценките на Тахов.
Социалистите искат търговците на дребно (не само веригите) да предоставят периодично данни за цените, а също така, когато ги променят, задължително да обявяват цената, която е била валидна в предишния период. Наблюдаваните стоки трябва да са на обособено място (когато магазинът е с площ над 400 кв. метра) и освен това да имат определен стикер.
Записано е, че правителството определя с решение пределна надценка в размер на до 10 на сто върху основни хранителни продукти, които продават търговските вериги с оборот над 20 млн. лв. (това директно са го присвоили от проекта на МЗХ). Но пък, когато надценката се наложи, цената не трябва да надхвърля максималната за съответния продукт или услуга. Проектът на Тахов е по-благосклонен, като предоставя до 20% надценка на големите търговци. (А дали БСП не се е вдъхновила от неродените още държавни магазини, където надценката трябва да е до 10%?)
Законопроектът на БСП не дава толеранса търговските вериги първо да си калкулират разходите и върху тях да се добави надценката, а изисква тя да се начислява върху нетната фактурна цена без ДДС.
Хипермаркетите трябва да информират до 14 дни Министерството на икономиката за цените на основните храни, а когато променят някои от тях, пак до 14 дни трябва да го съобщят на същото министерство. Към 1 януари 2026 г. също трябва да споделят с министерството цените на наблюдаваните стоки.
Законопроектът на социалистите изисква търговците на дребно (всички) да имат информационни табели при входа, на които да са изписани цените на основните продукти и услугите от първа необходимост. Ако правителството е променило размера на надценките, отново в 14-дневен срок търговците информират за новите си цени икономическото министерство.
Контролът по изпълнение на закона ще се осъществяна от Комисията за защита на потребителите. МЗХ също ще контролира изпълнението на текстовете, които касаят продажбата на основните храни.
В законопроекта на БСП е вкарано наблюдение на цените на лекарствата, горивата и съобщителните услуги, но има и социални текстове за индексиране на минимална работна заплата, пенсии и обезщетения за майчинство съобразно индекса на потребителските цени.
Доскоро търговските вериги критикуваха безпощадно законопроекта на Георги Тахов. Но към днешна дата той сигурно вече им изглежда демократичен спрямо новото творчество на БСП.
Надя Петрова