Начало » Новини » Коментари
19.02.2016 г.

Екшън планът за млякото започва до 10 дни с анонимни проверки на големите ферми

Важно за фермера

Sinor.bg

Българската агенция по безопасността на храните е направила перфектна организацията за анонимно изследване на качеството на млякото от големите ферми - важна част от екшън плана за новия контрол, който страната е длъжна да провежда, ако иска българските млечни продукти да се продават на вътрешния пазар и в рамките на Европейския съюз.

До 10 дни експертите ще започнат проверки на всичките 1 200 ферми с над 50 крави, които осигуряват основните количества суровина за пазара, съобщи в интервю за Синор.БГ Дамян Илиев, изпълнителен директор на агенцията.

Целта е агенцията да гарантира независимост при изследването на суровината, за да се избегне сегашната порочна практика на манипулиране на пробите, взети от фермите.

Последната проверка на Европейската комисия в края на миналата година е установила тотално неспазване на евронормите за чистота на кравето мляко. Според законодателството в един милилитър суровина микроорганизми не трябва да превишават 100 хиляди, а соматичните клетки - над 400 хил.

За да заобиколят спазването на тези правила, известна част от българските ферми заедно с експерти от лабораториите са създали „супер” организация за фалшифициране на пробите, даваща им свобода да не прилагат хигиеннните стандарти.

Цялата мрежа е функционирала необезпокоявана, по всяка вероятност не без участието на държавни чиновници, затова през миналата година в системата бяха направени редица кадрови промени.

Новият екшън план включва пълна електронизация по пътя на контрола - като се започне от взимането на пробите от ветеринарните лекари във фермите, премине се през траспортирането на тези проби до лабораториите и се стигне до самото изследване.

Системата за контрол на агенцията ВетИС вече е обновена и още от началото на следващата седмица ще започнат първите проверки на терен.

Всяка взета проба ще получава номер, отчитащ в системата от коя ферма е млякото. Номерът няма да говори нищо на лаборанта, затова ще се гарантира и анонимността.

Под този номер пробата ще се извози до една от двете лаборатории в София или Хасково, които разполагат с модерна апаратура. Капацитетът им е голям, така че на ден в тях да могат да се обработват по 240 проби, посочи Дамян Илиев.

Целта е за десетина дни да бъде изследвано млякото от всичките 1 200 ферми, като тези проверки ще са внезапни и ще бъдат извършвани на три пъти през следващите месеци. Целта е да не изтича информация до проверяваните, за да се установи реалното състояние на предаваното мляко. Ако се установи, че даден млекопроизводител не изпълнява критериите, агенцията ще го санкционира, посочи още Дамян Илиев.

Само така българската агенция ще докаже пред Брюксел, че контролът е реален, а самите ферми ще бъдат принудени да спазват правилата, ако искат да останат на пазара.

За разлика от досегашните дерогации (отсрочки, давани от Брюксел на България за въвеждане на евронормите при млякото), при които проверките от евроекспертите се извършваха в края на третата година, сега ветеринарните инспектори от ЕК могат да правят внезапни проверки и ако установят, че няма промяна в качеството, автоматично могат да прекратят екшън плана и да наложат санкции на страната, посочи още шефът на агенцията.

Според българския план в края на година ще бъде направена и организация за контрол на млекосъбирателните пунктове, където се предава суровината от малките стопанства. 

Екшън планът за млякото започва до 10 дни с анонимни проверки на големите ферми
20692
 

Последни материали
Виж
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 т картофи
Заради американските мита
Радослав Янков:Трудно ще заменим соевия шрот от САЩ с други фуражи
Слънчоглед е засят на 33 хил. хектара.
Украйна вече е засяла 926 хил. хектара пролетни култури
Постижения
Българският суперкомпютър Discoverer е надграден със системи за изкуствен интелект
Среща в МС
Кабинетът обещава още в края на април мерки за достъп до вода за фермерите
Предварителни данна на агростатистиката
През 2024 г. са прибрани 6,8 милиона тона пшеница, при 6,2 млн. т – през 2022 г.
Свързани материали
Виж
Мляко за поливане и пръскане на разсада
По-високи цени на млякото в 24 държави от ЕС
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
Българските крави дават мляко с масленост 3,6-3,8 на сто
Два лева за кофичка кисело мляко от 400 грама в магазина не е нормална цена
Парадоксално най-много се плаща в Кипър, България е сред опашкарите
Изкупните цени на млякото в Португалия са сред най-ниските в ЕС
Въпреки огнищата на син език секторът отчита увеличение и на износа
Производството на мляко във Франция нарасна след 3 години на спад
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини