Начало » Важно за фермера » Пчеларство
08.01.2016 г.

Масово използван инсектицид в САЩ с опасност за вреди по пчелите

Предупреждение

Sinor.bg

Инсектицидът имидаклоприд от групата на неоникотиноидите, използван масово в САЩ, може при определени обстоятелства да навреди на пчелите, които влизат в досег с тези култури, обявиха от Агенцията за защита на околната среда на страната, цитирани от Ройтерс. Предварителната оценка на рисковете от използването на инсектицида, извършена от агенцията в сътрудничество с департамента за регулация на пестицидите в щата Калифорния, сочи, че химични остатъци от над 25 части на милион най-вероятно вредят на пчелите и пчелните семейства по начин, който намалява производството на мед. От агенцията изтъкнаха, че остатъците от имидаклоприда в полена и нектара са над посоченото ниво при памука и цитрусовите насаждения, но посочиха, че при царевицата и листовите зеленчуци те са под нивото на риск. При част от останалите култури, обработвани с инсектицида, са необходими допълнителни проучвания. До края на годината се очаква агенцията да приключи мащабната оценка на риска, който химикалите носят за насекомите, опрашващи земеделските култури.

Напоследък споровете за използването на неоникотиноидите се разгорещиха именно заради опасенията за опрашването, което е от решаващо значение за повечето масово култивирани растения и съответно – за производството на голяма част от храните. През 2015 г. върху имидаклоприда и още два неоникотиноида бе наложена забрана за използване в Европейския съюз. Тогава и от американската агенция предложиха правило за създаването на временни зони, свободни от пестициди, докато земеделските култури цъфтят и фермерите използват за опрашването им наети от собствениците им домашни пчели.

В сряда от американския Център за безопасност на храните и обединение на фермери и селскостопански организации подадоха в калифорнийски съд иск срещу агенцията с обвинения, че не е упражнила необходимия контрол върху тонове семена, обработени с неоникотиноиди, които са били продадени и впоследствие засадени от фермери. Критиците на пестицидите призоваха ведомството да забрани продажбите и използването на имидаклоприда и останалите неоникотиноиди. „Те не вземат под внимание реалните нива в полята и не отчитат въздействието на тези пестициди върху пчелите и останалите насекоми, опрашващи растенията, за продължителни времеви периоди”, заяви Лиза Арчър, директор на програмите за храни и технологии в „Приятели на Земята”.

Според Bayer CropScience, Syngenta AG и други компании, произвеждащи и продаващи неоникотиноиди, многократно са обявявали, че най-голяма вина за изчезването на пчелите напоследък носят масовите набези на кърлежите в кошерите. От германската компания обявиха, че преглеждат предварителната оценка на агенцията, но подчертаха, че изглежда ведомството „надценява възможността за вредни нива при определени култури като цитрусовите плодове и памука, като същевременно пренебрегва съществените ползи, които осигуряват подобни продукти и  практики за защита на пчелите”.

Масово използван инсектицид в САЩ с опасност за вреди по пчелите
4973
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Секторната програма по пчеларство
Гръцките пчелари са получили сериозни обезщетения за загубени кошери
За пчеларите от Враца и района
Утре може да посетите демонстрационен семинар в пчелина на Димитър Ганчев
Втора част
Рецепта за здравето на пчелите!
Първа част
Богатство от цъфтящи видове и естествена растителност – това е рецептата за здравето на пчелите!
Подадени по-късно заявления ще бъдат автоматично отхвърляни
До 31 август подават заявления за плащане по интервенциите от Стратегическия план
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини