Инсектицидът имидаклоприд от групата на неоникотиноидите, използван масово в САЩ, може при определени обстоятелства да навреди на пчелите, които влизат в досег с тези култури, обявиха от Агенцията за защита на околната среда на страната, цитирани от Ройтерс. Предварителната оценка на рисковете от използването на инсектицида, извършена от агенцията в сътрудничество с департамента за регулация на пестицидите в щата Калифорния, сочи, че химични остатъци от над 25 части на милион най-вероятно вредят на пчелите и пчелните семейства по начин, който намалява производството на мед. От агенцията изтъкнаха, че остатъците от имидаклоприда в полена и нектара са над посоченото ниво при памука и цитрусовите насаждения, но посочиха, че при царевицата и листовите зеленчуци те са под нивото на риск. При част от останалите култури, обработвани с инсектицида, са необходими допълнителни проучвания. До края на годината се очаква агенцията да приключи мащабната оценка на риска, който химикалите носят за насекомите, опрашващи земеделските култури.
Напоследък споровете за използването на неоникотиноидите се разгорещиха именно заради опасенията за опрашването, което е от решаващо значение за повечето масово култивирани растения и съответно – за производството на голяма част от храните. През 2015 г. върху имидаклоприда и още два неоникотиноида бе наложена забрана за използване в Европейския съюз. Тогава и от американската агенция предложиха правило за създаването на временни зони, свободни от пестициди, докато земеделските култури цъфтят и фермерите използват за опрашването им наети от собствениците им домашни пчели.
В сряда от американския Център за безопасност на храните и обединение на фермери и селскостопански организации подадоха в калифорнийски съд иск срещу агенцията с обвинения, че не е упражнила необходимия контрол върху тонове семена, обработени с неоникотиноиди, които са били продадени и впоследствие засадени от фермери. Критиците на пестицидите призоваха ведомството да забрани продажбите и използването на имидаклоприда и останалите неоникотиноиди. „Те не вземат под внимание реалните нива в полята и не отчитат въздействието на тези пестициди върху пчелите и останалите насекоми, опрашващи растенията, за продължителни времеви периоди”, заяви Лиза Арчър, директор на програмите за храни и технологии в „Приятели на Земята”.
Според Bayer CropScience, Syngenta AG и други компании, произвеждащи и продаващи неоникотиноиди, многократно са обявявали, че най-голяма вина за изчезването на пчелите напоследък носят масовите набези на кърлежите в кошерите. От германската компания обявиха, че преглеждат предварителната оценка на агенцията, но подчертаха, че изглежда ведомството „надценява възможността за вредни нива при определени култури като цитрусовите плодове и памука, като същевременно пренебрегва съществените ползи, които осигуряват подобни продукти и практики за защита на пчелите”.