Министерството на земеделието на САЩ обяви, че за поредна година е осигурено финансиране в подкрепа на инициативи, насочени към подобряването и разширяването на биологичното селско стопанство, съобщи електронното издание Beyond Pesticides. Общата сума, която ще бъде отпусната по проектите, обаче е намалена до 17,6 млн. долара от 19 млн. през 2014 г. Средствата ще бъдат отпускани по програмата „Инициатива за разширяване и изследване на биологичното земеделие” на Националния институт за храните и селското стопанство към министерството на земеделието в съответствие със Фермерския закон от 2014 г., а крайният срок за подаване на проектите е 10 март 2016 г. Те ще бъдат използвани за изследователски и популяризаторски дейности, помагащи на производителите на биологични продукти и преработващите предприятия да открият иновативни начини за развитие на биологичното селско стопанство, което се разрасна значително през последното десетилетие, осигурявайки продукти на стойност 35 млрд. долара годишно, и се превърна в най-бързо растящият сектор в селскостопанския отрасъл.
Според министъра на земеделието на САЩ Том Вилсек финансирането ще помогне на фермерите при цялостното планиране на дейността чрез осигуряване на „практическа информация, базирана на изследвания, и ще подобри възможностите им да разработят планове за биологични системи”, каквито са изискванията за лицензиране според Закона за производството на биологични храни. „През последните 6 години министерството на земеделието на САЩ подсили програмите, подкрепящи производителите на биологични продукти, докато те се увеличават, процъфтяват и задоволяват нарастващото търсене на биологични продукти сред потребителите. Проектите, финансирани чрез „Инициативата за разширяване и изследване на биологичното земеделие”, ще помогнат за откриването на иновативни решения по ключови предизвикателства, пред които се изправя биологичното селско стопанство, като в крайна сметка подсилят местните пазари, съдействат за подобряването на икономиката в селските райони и увеличат достъпа на американците до здравословна храна”, каза Вилсек.
На свой ред от Националния институт за храните и селското стопанство обясниха, че целта на програмата „Инициативата за разширяване и изследване на биологичното земеделие” е да финансира „проекти с най-голям приоритет в областта на изследванията, образованието и обучението, увеличаващи възможностите на производителите и преработвателните предприятия, които вече са приели биологичните стандарти за отглеждане и реализиране на пазара на висококачествени органични продукти”. „Приоритетите включват биологичните, физичните и обществените науки, включително икономикс”, уточняват от института.
Проектите, финансирани досега, включваха и проучване на екологичната роля на дивите птици при отглеждането на зеленчуците, осигурявайки на фермерите практични и базирани на науката препоръки за отношението им към дивите птици. Друга част бяха насочени към проучване на разходите и ползите от комбинациите от междинни култури за растителна покривка (покривни култури) и към биологичното образоване на студентите – следващото поколение производители и изследователи.
Според различни съобщения потреблението на биологични продукти в САЩ продължава да нараства с изключително темпо, а проучване на „Галъп” от 2014 г. сочи, че близо половината от пълнолетните американци търсят „активно” биологични храни, за да ги включат в хранителния си режим. Няколко изследвания напоследък разкриха ползите за здравето, свързвани с биологичния хранителен режим, включително по-високи нива на хранителни вещества и антиоксиданти в биологично отглежданите храни и по-качествено мляко, припомнят от изданието. През 2012 г. Американската педиатрична академия се намеси в спора за биологичните храни, заявявайки, че по-ниското ниво на остатъци от пестициди в биологичните храни могат ад се окажат от съществено значение за децата. Оттам отбелязаха също, че изборът им в подкрепа на биологичното селско стопанство се основава върху по-мащабни екологични теми като въздействието на замърсяването и световните климатични промени върху човешкото здраве.