Мнозина градинари често допускат грешка, поставяйки чесъна в хладилника, тъй като оптималната температура за съхраняването му е около 16 градуса по Целзий. Такава е температурата близо до вратата на балкона или на перваза на прозорец, под който няма радиатор, докато в хладилника чесънът поема влага и може да загние или да се покрие с плесен, изтъкват от електронното издание „Стопанство”.
Оттам препоръчват преди зазимяването чесънът да бъде изсушен, като люспите му трябва да станат сухи като хартия. Ако скилидките са меки, значи са били пресушени и няма да се запазят добре – главите трябва да са свежи и твърди. От изданието съветват да не се купува чесън за продължително съхранение от хладилните секции на магазините. Не се препоръчва и да бъде замразяван, тъй като се променят структурата и вкуса му. Вместо това чесънът трябва да бъде съхраняван в добре проветрявано помещение, защото така ще се запази по-дълго.
Много добре е главите да бъдат поставени в тъмен и сух съд. За сметка на това са забранени целофановите пликове и херметично затворените контейнери, тъй като предизвикват прорастване у скилидките. Ако обаче бъде настърган или нарязан, може да се запази доста дълго в плътно затворен съд.
Някои градинари съхраняват чесъна в земята – закопават главите в градината и при затопляне вадят необходимите количества. Това обаче не е най-добрият вариант, тъй като почвата може да замръзне и вкусът на чесъна се разваля. Кухненският шкаф е много по-добър за продължителното съхраняване на чесъна, отколкото градинската леха, категорични са от изданието.
Ако обелите външните люспи на главата, ще трябва бързо да я консумирате, а иначе тя може да се запази над 8 седмици. А пресният чесън, чийто вкус е по-мек, се съхранява по различен начин – след изваждането му трябва веднага да се постави в хладилника и да се консумира до 2 седмици. Не се налага и да бъде изсушаван.