Европейската комисия работи с Европейската инвестиционна банка за осигуряване на кредити с по-ниски лихви за фермерите в Европейския съюз, заяви европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън, цитиран от електронното издание AgriLand. По думите му слабата конкуренция на вътрешния финансов пазар е проблем за Ирландия. „Работим с Европейската инвестиционна банка младите фермери да могат да получат повече средства под формата на дългосрочни заеми при разумни нива на лихвите. В страната в момента липсва сериозна конкуренция, което повишава разходите по теглените заеми”, твърди Хоугън.
Той посочи, че това е проблем и в други европейски държави, но че ЕК планира да го преодолее чрез създаването на селскостопански фонд, който ще осигури конкуренция и ще предостави допълнителни възможности пред фермерите, които имат нужда от заемен капитал. „Ще използваме съществуващите финансови институции, за да насочим тези средства към хората, които имат нужда от тях”, посочи еврокомисарят.
Той намекна, че фондът ще има специално отношение към младите фермери в млечния сектор и отрасъла като цяло, както и към лесовъдството. „Отдаваме приоритет на преструктурирането на млечния сектор след премахването на квотите и на младите хора, които искат да се занимават с фермерска дейност и лесовъдство, това са трите основни области”, уточни Хоугън.
Той не пропусна да подчертае, че ЕК работи за разкриването на нови пазари за стоки, произведени в ЕС. „Преминаваме през труден период за млечния сектор и вероятно той ще продължи за известно време и през 2016 г. Моята работа е да разкривам нови пазари и правим всичко възможно да разкрием нови пазари за нашите производители на мляко”, категоричен бе еврокомисарят.
Според него по отношение на износа най-трудният етап е приключил, но поевтиняването на млечните продуктите се е отразило неблагоприятно върху стойностното изражение на доставките за чужбина. „Износът ни през годината достигна 6,8 млрд. евро, след като през миналата загубихме 5,2 млрд. евро от руската забрана. Обърнахме тенденцията по отношение на износа, но не получаваме същите пари, които бихме искали”, отбеляза той.