Начало » Важно за фермера » Животновъдство

Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата

С изключение на преминаващите транзит и насочените за клане
Синор.БГ / 11.01.2025 г.
Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата

В Благоевград се проведе заседание на Областната епизоотична комисия, свикана от областния управител Георги Динев, заради влошената епизоотична обстановка по отношение на болестта чума по дребните преживни животни (ДПЖ) на територията на България, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.

На заседанието, водено от заместник областния управител Христо Ангелов, бяха набелязани допълнителни мерки, свързани с ограничаване на разпространението на вируса на болестта и определяне на нови зони на засилен контрол.

Във връзка с констатирано огнище във Велинград на болестта чума по дребните преживни животни и с цел превенция на вируса на болестта, директорът на Областна дирекция по безопасност на храните Благоевград д-р Калина Милушева обобщи набелязаните мерки и съобщи, че се забранява търговията, придвижването, включително излизането на паша, и транспортът на дребни преживни животни с изключение на предназначените за незабавно клане или на преминаващите транзит, от животновъдни обекти на територията на общините Разлог, Сатовча, Гърмен, Банско, Белица и Якоруда от област Благоевград, както и в община Доспат, област Смолян и общините Костенец и Долна баня от София-област.

Сред приетите мерки от Областната епизоотична комисия са и:

клането на ДПЖ с произход от животновъден обект, попадащи в гореспоменатите общини, да се извършва в най-близката кланица на тяхна територия, както и на територията на област Пазарджик при спазване на определени условия.

директорите на областните дирекции по безопасност на храните на произход или на местоназначение на дребните преживни животни могат да не допуснат движение на овце и кози в случай, че при извършване на официален контрол установят липса на достатъчно здравни гаранции.

Забраниха търговията и превоза на овце и кози в Благоевградско заради чумата
6603
 

Последни материали
Виж
Заради топлоцентралите
Серните емисии над България в норма: ЕК прекрати дело от 2009 г.
Обявени са ставките
От 2 февруари се заявява помощ за пропаднали площи през 2025 г.
Световната метеорологична организация
Януари 2026 – месец на климатичните крайности и бедствия по света
Право на отговор
Уточнение към публикацията за отдаваните под наем ниви на Врана ЕАД
Турция с рекорден износ на морски дарове, 500 млн. идват от развъдници на сьомга
Седмичен обзор на зърнените пазари от ССБ
Свързани материали
Виж
Фермерите от област Благоевград могат да подават заявления за оценка на щети от проливните дъждове до 12 декември
Водите се изпускат контролирано
Наводненията в Благоевградско и Кюстендилско не са причинени от „Напоителни системи“
Пчеларите да се информират за предстоящите пръскания
Марокански скакалци нападнаха ливади, пасища и пустеещи земи в област Благоевград
Предупрежденията за опасни храни са основно за месото
Проверки затвориха 5 търговски обекта в Благоевградско преди празниците
Министерство на иновациите и растежа
Бившата цигарена фабрика в Благоевград може да стане индустриален център
Служителите от ОДЗ и НССЗ ще помагат на стопаните при ползването на системата
Фермерите ще получават електронни съобщения за важните срокове и приеми в СЕУ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини