Начало » Новини » Страната

Изменят условията за проекти за енергия от отпадъци и проучване на геотермални сондажи

Решения на Министерския съвет
Синор.БГ / 04.12.2024 г.
Изменят условията за проекти за енергия от отпадъци и проучване на геотермални сондажи

sinor.bg

На днешното си заседание Министерският съвет (МС) одобри промени в програмата за условията и реда за подбор на проекти, които се финансират със средства от Модернизационния фонд (МФ), съобщиха от пресцентъра на правителството.

Процентното съотношение на средствата за приоритетни и неприоритетни проекти, които се финансират със средства от този фонд , се променя съответно от 70% на 80% и от 30% на 20%. Това е едно от измененията в програмата за условията и реда за подбор на проекти, които се финансират със средства от този фонд.

В периода 2025 - 2026 г. се предвижда със средства от Модернизационния фонд в България да бъдат подкрепени инвестиции в следните области: за отопление и охлаждане от БЕИ, за инфраструктура за мобилност с нулеви емисии, за неприоритетни проекти за енергия от отпадъци и пилотни енергийни проекти и иновации в индустрията, за нисковъглероден водород, както и за проучвателни и експлоатационни дейности за геотермални сондажи.

С друга промяна се въвежда изискване инвестициите, предложени за финансиране след 1 януари 2025 г., да отговарят на принципа за „ненанасяне на значителни вреди, установен в чл. 17 от Регламент (ЕС) 2020/85.

Измененията се налагат поради промени в законодателството на ЕС, настъпили след приемането през 2023 г. на програмата за условията и реда за подбор на проекти, които се финансират със средства от този фонд.

Основна му цел е да подпомогне инвестициите в проекти, насочени към модернизация на енергийните системи и подобряване на енергийната ефективност. Подкрепяните инвестиции трябва да бъдат в съответствие с целите на директивата, която регламентира работата на модернизационните фондове. Те трябва да бъдат също и в синхрон с целите, заложени в рамката на ЕС за политиките в областта на климата и енергетиката до 2030 г. и дългосрочните цели, формулирани в Парижкото споразумение.

Изменят условията за проекти за енергия от отпадъци и проучване на геотермални сондажи
5375
 

Последни материали
Виж
БАБХ
Тонове негодни храни са открити в ученически столове и кетъринг
Съвети към градинаря
Ето кои растения са „лоши съседи“ на доматите
Параграф 22
Как инвестиционни проекти на земеделци без фирми губят шансове за класиране
Линк към заповедта в статията
Разрешават нощния риболов в десетки водоеми в България през 2026 г.
Сърбия и Русия задълбочават аграрното сътрудничество
НСИ
Българите вече сме 6 423 207 души, като в селата са останали едва 1,6 милиона
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини