При този начин на производство семената се засяват направо на постоянно място и не е необходимо да се произвежда разсад. През есента почвата се изорава дълбоко. Внасят се по 4000-5000 кг оборски тор на декар, 50-60 кг суперфосфат и 15-20 кг калиев тор.
Напролет, преди сеитбата предварително се приготвят гнезда, в които става засяването. Те се правят по средата на фитариите с помощта на мотика и се оформят с диаметър 30-40 см. Лицето на гнездото трябва да има слаб наклон на юг. Върху така приготвеното гнездо се хвърлят по 1-2 лопати добре угнил оборски тор. Това се прави, от една страна, за наторяване на краставиците, както и за поддържане на повърхността на гнездото в рохкаво състояние за запазване на влагата. В гнездо се засяват по 5-6 семена във формата на кръг. Гнездата се правят на разстояние за дългоплодните сортове 60, а за късоплодните - на 40 см.
При нашите условия засяването става в края на април, когато почвата вече е достатъчно затоплена. Един ден преди засяването семената се накисват в хладка вода (25 градуса), за да се рътят. Това ускорява поникването и осигурява редовен посев. Няколко дни след поникването се предприема проскубване на растенията, като във всяко гнездо се оставят по две растения. За средноранно производство подходящи сортове със средно дълги плодове са Бистренски, Свежест, Десислава, Деликатес и други, а от късоплодните (корнишони) - Победа, Левина, Ирен, Калиопа и др. Беритбата на средноранните краставици започва в началото на юли.