Дребните фермери, които искат да преработват сами издоеното мляко в кисело мляко или сирене, могат да го правят само в едно помещение, като спазват изискването отделните дейности да не се извършват едновременно. Тези промени са включени в наредба 26 за директните продажби от фермите, които се очакват всеки момент да бъдат обнародвани в „Държавен вестник”, съобщи на кръгла маса за фермерските пазари Невена Петрова, експерт в министерството на земеделието. Документът ще излезе или този петък, или най-късно другата седмица.
Изменението ще бъде огромно облекчение за стопаните, защото няма да правят две отделни помещения, както беше досега, а ще разпределят дейностите си, като единият ден произвеждат само масло, вторият – сирене, третият – кисело мляко. Основното изискване е след всяко производство помещението да се дезинфекцира, за да се спазват изискванията за качество, посочиха експертите.
Измененията в тази наредба са съобразени с предложенията на браншовите съюзи и според експертите ще облекчат значително кандидатстването на малките ферми, които на място искат да преработват своята продукция.
Така с промените отпада изискването към фермерите за индивидуални млечни квоти за малките количества мляко. Остава обаче изискването на ден да не се продава повече от 50% от произведеното прясно мляко.
Това изискване важи само за прясното мляко, ако фермерът иска да прави сирене, той спокойно може да използва цялото издоено за деня количество, поясни Стоилко Апостолов от фондация „Биоселена”.
С промените в наредба 26 се облекчават стопанствата за продажби на яйца от кокошки или пъдпъдъци. Досега имаше ограничение, според което стопаните не могат да предлагат на пазара повече от 40% от дневното количество яйца, снесени в стопанството.
Това ограничение отпада и в бъдеще те ще могат да продават всичките добити за деня яйца.
Новото изискване на наредбата е при директните продажби стопаните да продават преработените продукции в собствени опаковки или в опаковки на търговеца.
Министерството на земеделието е подготвило и промени в наредбата, която регламентира клането на домашни животни във фермите. Досегашната наредба позволяваше пунктовете за клане да бъдат за овце, говеда, кози или свине. С промените вече ще бъде възможно там да се обработват и транжират и птици, посочи Невена Петрова.
Основното изискване е клането и транжирането да не се извършват едновременно, като може да се ползва едно помещение. Необходими са обаче две помещения за клане и за месопреработка, се посочва в промените. Транжирането на месото и обработката на труповете трябва да става в отделни помещения.