Целта на министерството на земеделието и храните е осигуряването и разработването на адекватни финансови инструменти, които да покрият нуждите на земеделския сектор в страната, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев при откриването на кръгла маса, посветена на финансовите инструменти за развитие на селските райони и участието на кредитните кооперации, цитиран от официалния уебсайт на ведомството. Грудев е убеден този тип финансиране ще подпомогне бенефициентите при изпълнението на техните проекти и ще даде възможност за финансиране на нововъзникващи земеделски стопанства.
Той отбеляза, че няма как да бъде пренебрегнат и най-големият играч в тази област - банковият сектор. "Спецификата на земеделската дейност понякога е трудно разбираема за нормално финансиращия банков сектор, а ние имаме инструменти, които да са съпоставими със спецификите на дейността", изтъкна заместник-министърът, цитиран от „Фокус”. "Дали ние ще използваме чистия банков ресурс, който се намира на пазара или ще разработваме специфични инструменти посредством участието на кредитните кооперации, ние не трябва да бягаме от целта, а тя е търсене на адекватно финансиране спрямо спецификите на земеделския сектор", добави той.
Министерството подкрепя увеличаването на ролята на кредитните кооперации при финансирането на земеделските стопани, подчерта Грудев. "През последните години обичаме да съкращаваме нещата единствено и само до финансовите инструменти в рамките на Програмата за развитие на селските райони. Имаше - и продължава да съществува и функционира - гаранционен фонд за развитие на селските райони, но това далеч не изчерпва целия ресурс, който страната може да ангажира и чрез кредитните кооперации", посочи той. Заместник-министърът добави, че гаранционният фонд по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г. ще продължи да работи и през настоящият програмен период, като средствата, които ще се предоставят под формата на банкови гаранции, ще бъдат от отпаднали проекти от стария програмен период.
По време на кръглата маса бяха предоставени и данни за дейността на гаранционния фонд от неговото създаване през 2011 г. до края на първото полугодие на 2015 година. Общо подкрепените чрез гаранции проекти са на стойност 342 млн. лв., като гарантираните кредити са в размер на 217 млн. лева. Подпомогнати са 492 малки и средни предприятия, от които 73% са с персонал до 5 души, а 45% от тях са физически лица, регистрирани като земеделски производители. Чрез гаранциите, които са отпуснати по проекти по ПРСР 2007-2013 г., са създадени 1 131 нови работни места в селските райони на страната.