В края на миналата седмица Министерството на иновациите и растежа сключи споразумение между Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, като управляващ орган по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027, и Фонд мениджър на финансови инструменти (т.нар. Фонд на фондовете, ФнФ). Това дава мандат на самия фонд да управлява финансови инструменти по програмата в размер на 1 262 732 093 лв., съобщиха от ведомството.
В началото ще се прилагат поне 8 финансови инструмента в подкрепа на бизнеса в две от приоритетните области:
1. Иновации и растеж, където ще бъдат реализирани два дългови и четири дялови инструмента за инвестиране в разработване на иновации, стартиращи предприятия, внедряване и разработване на дигитални решения, оборотни средства и бюджет за покупка на оборудване. Общата им стойност е близо 698 млн. лв.
2. Кръгова икономика, където ще се реализират само дългови инструменти (заеми и гаранции) – един за енергийна ефективност и един кръговата икономика (подкрепа в областта на проектирането на продуктите, производствените процеси и управлението на отпадъци). Общата им стойност е близо 564 млн. лв.
Новият елемент в изпълнението на финансовите инструменти в сегашния програмен период е, че част от тях ще се реализират в комбинация с безвъзмездни средства, като по този начин се очаква ресурсът да отговоря максимално на нуждите на предприятията. Така например от сумата, обект на това споразумение, около 262 млн. лв. ще бъдат инвестирани като безвъзмездни средства.
По този начин МИР гарантира значителен ресурс и за рискови инвестиции в България през следващите поне 5 години, след като през месец декември 2022 г. подписа подобно споразумение и с Европейския инвестиционен фонд за изпълнение на дялови инструменти на стойност близо 360 млн. лева.
И двете страни по споразумението са част от структурата на Министерството на иновациите и растежа.