Депутатите в Европейския парламент ще обсъдят днес 16 септември с комисаря по земеделието Фил Хоугън мерките, които Европейската комисия предприема във връзка със спада на цените на някои селскостопански пазари. Удължаването от Русия на забраната за внос от ЕС, спадът в търсенето на някои важни пазари като Китай и други фактори засегнаха производителите на месо и млечни продукти, но също и на плодове и зеленчуци.
Депутатите ще изразят позициите си относно пакета от 500 млн. евро, който Комисията обяви в началото на септември в подкрепа на производителите на месо и млечни продукти. Вероятно ще бъдат отново отправени призиви за увеличаване на интервенционните цени (на изкупуване) за млечните продукти, за да бъдат те по-добре съобразени с разходите за производство.
Дебатът би могъл да засегне и възможностите за облекчаване на селскостопанските производители за намиране на алтернативни пазари и на дългосрочни решения – например чрез подобряване на инструментариума за реагиране на колебания на цените и на пазарна нестабилност в бъдеще.
През 2012 г. Парламентът гласува мерки за подобряване на позицията на млекопроизводителите в преговорите с търговците по веригата на доставки, но до момента изпълнението на заложените мерки е слабо. В резолюция за перспективите пред млечния сектор, одобрена на 7 юли 2015 г., Парламентът настоя, че ЕС и страните-членки трябва да направят повече, за да помогнат на производителите да получат справедлива доходност по веригата за доставки на храни, да въведат по-добри инструменти за реагиране на смущения на пазара и да помогнат за откриването на нови пазари за продукция, отхвърлена от руския пазар.