Датски биолози начело с Йоахим Офенберг от университета в Орхус са извършили мащабен анализ относно използването на мравките за борба с насекомите в земеделските площи, става ясно от публикуван от тях материал в британския двумесечник Journal of Applied Ecology. Мравките са териториални насекоми и затова изтласкват конкурентите от участъците, в които са се заселили. Учените изяснили, че в редица случаи ефективността им на действие е по-висока от тази на традиционните инсектициди.
За начало те анализирали литературни сведения за влиянието на мравките върху реколтата. Офенберг получил вдъхновението за това след участието си в изследване през 2008 г., когато било открито, че при отглеждането на кашу мравките-тъкачи (Oecophylla spp.) са по-ефективно и евтино средство за борба с вредителите от инсектицидите. Тогава били проведени експерименти в 5 плантации и благодарение на нововъведението чистата печалба на фермерите скочила със 71%.
Авторите на настоящото изследване решили да проверят дали мравките могат да бъдат също толкова полезни и при отглеждането на други култури, както и дали уменията са присъщи само на този вид. Оказва се, че мравките не винаги са по-ефективни от традиционните инсектициди, като по-добри резултати били получени в 4 от разгледаните 6 случая. За разлика от химическите препарати обаче действията им запазват ефекта си в продължение на няколко години. Освен това Офенберг отбелязва изрично, че много от особеностите при мравките-тъкачи се срещат и у други видове мравки.
Използването на този метод за растителна защита обаче трябва да се прилага внимателно – мравките, подобно на листните въшки, само могат да се окажат в ролята на вредители. Като области, в които могат да бъдат използвани, се очертават полските култури и плодните градини.
Офенберг споделя, че идеята за използването на мравките-тъкачи не е нова и преди около 1 700 години китайски земеделци са купували насекомите на пазара и са ги пускали в насаждения с цитрусови култури, за да ги предпазят от вредители. При откриването на химическите препарати обаче тази практика потънала в забвение.