Трудно е да се даде еднозначен отговор за ползата и вредата от мравките в градината. Знаем, че са врагове на листните и щитоносни въшки. Това е вярно, но не съвсем. Те просто живеят в особена симбиоза, като се използват за взаимноизгодни цели.
Въшките изяждат нежните части на растенията и отделят сладък секрет, богат на захари. С него обичат да се хранят трудолюбивите мравки. По тази причина те ги охраняват от враговете им и ги пренасят към най-примамливите части на храсти, дървета и градински култури. Зимата ги вземат със себе си, а напролет ги връщат обратно в градината. Това пренасяне на въшките от едно място на друго е особено опасно тогава, когато растенията са поразени от вирусни заболявания и тогава щетите стават още по-големи. Мравките са врагове и на полезните калинки, които изяждат въшките.
Мравките не нанасят само вреда. Те унищожават и някои нежелани обитатели на градината, но сравнително малко количество.
Всички видове градински мравки обожават сладичкото и се хранят с плътта на сладките плодове, сок от растения и цветове. Те строят своите „жилища“ не на повърхността, а на голяма дълбочина – често на дълбочината на кореновата система на дърветата, които могат да страдат. В близост до мравуняците няма никакви растения. Мравките правят почвата кисела в резултат на своята жизнена дейност. Те могат да изнесат посеяните семена и правят запаси за зимата. Подгризват корените на младите разсади и ги унищожават.
Какво нападат най-често мравките?
Сред любимите им места и растения са:
– цветя, особено божури;
– касис;
– почти всички зеленчуци;
– затревени площи.
Борба с помощта на исектициди
При появата на мравки по растенията трябва да се започне незабавна борба с листните и щитоносни въшки. Най-добре е мравчените гнезда върху тревните площи и градински лехи да се разровят и напръскат с инсектицид. Тази процедура се повтаря няколко пъти, защото загиват само тези, които са в досег с препарата. Ако не се води системно борбата, те не само бързо възстановяват числеността си, но придобиват и имунитет.
Рецепти за отвари срещу неприятели в градината!
Борбата с мравките е ефективна и при използването на боракс. Примамките се правят с 20%-ен сладък разтвор на мед или захар, в който се поставя боракса (2 супени лъжици гореща вода, 1 супена лъжица захар и 1/3 чаена лъжичка боракс). Примамките се поставят на местата, на които има струпване на мравки.
Народни средства
За контрол на мравките в градината се използват мента, валериана, вратига, пелин и анасон. Растенията се разпръскват на местата, на които се наблюдава струпване на мравки, защото ароматът им ги отблъсква.
Щателно прекопаване на мравуняка и поръсване с дървесна пепел. Това трябва да се прави колкото е възможно по-дълбоко, а целта е да се унищожат цариците, които снасят яйцата.
Хлебната сода намира и тук приложение, като с нея се поръсват мравчените гнезда, пътеките и местата на струпване.
Агресивен начин за справяне с мравките е унищожаването на гнездата им с вряла вода. Процедурата може да се повтори няколко пъти. Прави се предимно вечер, когато всички мравки са се прибрали.
Когато мравките не създават проблеми – унищожаването им не е желателно.