Сагата с избора на одитор на фонд „Земеделие” е на път да се превърне в смехотворен долнопробен роман, ако не бяха огромните разходи по съдебните дела, които държавата трябва да плаща заради некадърността на юридическия отдел на министерството на земедлието - а това не е никак смешно. До този извод стигат работещите в агросектора, след като се разбра, че поредната процедура за избор на одитор за периода до 2018 г. е провалена.
С решение от 15 юли т.г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви като незаконосъобразна процедурата за избор на сертификационен одитор на фонд „Земеделие” - Разплащателна агенция, обявена от министъра на земеделието и храните през май тази година. Решението на антимонополния орган е по повод жалбата на консултантската компания „Делойт България“ ЕООД, заведена срещу агроминистерството по повод процедурата на обществената поръчка за избор на одитор на фонда за периода 16 октомври 2014 г. – 15 октомври 2018 г.
В хода на проучването юристите от КЗК са установили, че министерството се е позовало на насоките на Европейската комисия за провеждане на обществената поръчка, но не ги е предоставил в техническата спецификация, което се явява съществен недостатък.
По този начин участниците са били принудени да подпишат декларация, че ще се съобразяват с документ, с чието съдържание ще се запознаят впоследствие.
Според КЗК този пропуск в документацията е в ущърб за потенциалните участници, които не биха могли да спазят Закона за обществените поръчки, който изисква да се подготвят оферти според одобрените от възложителя условия.
При проверката са установи и пропуски в методиката за оценка на предложенията, които според юристите не съответстват на изискванията на закона и не дават възможност за обективен избор на изпълнител на обществената поръчка.
С решението си КЗК възлага на министерството на земеделието да плати на „Делойт България” разноските по делото в размер на 15 000 лв. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-
дневен срок от съобщаването му на страните.
Очаква се министърът на земеделието да насрочи нова процедура за избор на одитор. Което за пореден път показва, че държавната администрация в агроведомството отчайващо се нуждае от компетентни юристи, които знаят как да проведат процедурите.
Повод за това твърдение е провалът на няколко поредни процедури за избор на одитор за 2013 и 2014 г., на които станахме свидетели през миналата година.
Заради провалените процедури служебният министър Васил Грудев трябваше да се черви в Брюксел, където през есента на 2014 г. трябваше да обяснява как България няма избран одитор, тъй като процедурите са обжалвани неколкоктратно.
Време е да попитаме министър Танева дали ще направи проверка по случая за поредния провал на процедурите и кой ще бъде наказан за пропилените 15 хиляди лева, заплатени на „Делойт”, който е правото си да обжалва.
Да припомни още нещо - ако България не избере одитор до първи октомври тази година, Европейската комисия може да ни наложи глоба, както се канеше да го направи в края на миналата година. Според еврозаконодателството всяка държава е длъжна да има сертифициран одитор, който да наблюдава правилното разходване на средствата по еврофондовете.