Комисията за защита на конкуренцията КЗК е наложила имуществени санкции на две млекопреработвателни предприятия за продажбата на овче сирене, в което през 2023 година е установено съдържание и на друг вид млека освен овче. Законово това се определя като подвеждаща потребителите информация, съобщиха от комисията.
В член 31 от Закона за защита на конкуренцията има забрана за въвеждане в заблуждение на клиентите за съществените свойства на стоките или услугите. Затова и на двете мандри „Милки груп био“ и „Димитър Маджаров 2“ са наложени санкции за над 1 милион лева - на 1 046 337 лв. (0,3% от общия оборот на първото предприятие за 2023 г. и 46 018 лв. (0,1% от общия оборот на второто предприятие).
В хода на проучването по преписката, образувана по инициатива на КЗК, е установено, че в противоречие със забраната по чл. 31 от ЗЗК двете мандри са обозначавали продуктите си като „овче сирене“, но в състава им реално е имало и значително количество чуждовидово мляко – за продукти на „Милки груп био“ в размер 63 ± 7,55%, съответно за продуктите на „Димитър Маджаров 2“ в размер 7 ± 0,84%. Предвид използвания начин на поднасяне на информация върху опаковките на продуктите съдържанието на сиренето ще се приеме от потребителите за посоченото като „овче“ и ще ги мотивира да го предпочетат и ги разколебае от по-нататъшно търсене на продукти на конкурентни компании от същия вид, е заключението на комисията.
КЗК се самосезира след предоставена от БАБХ информация (от м. юни и м. септември 2023 г.), където се посочва, че във връзка с получен от сигнал са взети четири проби овче сирене от търговската мрежа от произволно избрани партиди, произведено от посочените в сигнала млекопреработвателни предприятия. Пробите са изпратени в лаборатория в Хърватия, определена поради използването на акредитиран метод за откриване на казеин от краве мляко в млечни продукти от овче, козе, биволско мляко и смеси от тях.
В резултат от проведените лабораторни изпитвания в две от пробите е установено наличие на краве мляко – овче сирене „Саяна“ (производител „Милки Груп Био“ЕАД) със съдържание 63 ± 7,55% краве мляко, и овче сирене „Димитър Маджаров“ (производител „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД) със съдържание 7 ± 0,84% на краве мляко.
В хода на разследването и двете млекопреработвателни предприятия са изпратили обстойни становища до КЗК, с които доказват, че контролът в предприятията им е съответства на българското и европейско законодателство. От „Милки груп био“ съобщават, че „поддържа заявяваното становище, че в случая не е налице действие или бездействие, което да противоречи на добросъвестната търговска практика и да уврежда или създава опасност от увреждане интересите на конкурентите и моли Комисията да прекрати образуваното производство или да постанови решение, с което да приеме, че от страна на „Милки груп био“ ЕАД не е извършено нарушение по глава VII от ЗЗК“.
Подобно становище изпраща и ръководството на „Димитър Маджаров – 2“. В писмото се посочва и че „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД е извършило по своя воля двадесет (20) теста на различни свои партиди от продукцията овче сирене в Лаборатория за изпитване „АЛИМЕНТИ-ОМНИЛАБ“, като резултатите относно наличие на краве мляко в овчето сирене при всички проби са отрицателни.
В писмото се изтъква още, че „за периода на постоянни я официален контрол, извършен от БАБХ и в двете млекопреработвателни предприятия на ответното дружество, няма установени несъответствия, както и че последното е указало пълно съдействие на контролните органи, допуснало ги е до производствения процес и открито им е дало възможност да се запознаят с технологията, предприетите действия за контрол и всички извършени тествания и проверки, свързани с производството на овче сирене, което според „Димитър Маджаров – 2“ ЕООД доказва по несъмнен начин, че дружеството не нарушава и не е нарушило забраните за нелоялна конкуренция, установени от ЗЗК.
„Димитър Маджаров – 2“ ЕООД отправя молба Комисията да прекрати образуваното производство или да постанови решение, с което да приеме, че от страна на ответното дружество не е извършено нарушение по глава VII от ЗЗК“.
Пълните текстове на становищата на двете компании плюс обяснението от Българската агенция по безопасност на храните може да прочетете тук.