Преференциите за биологичното производство, които се въвеждат с новата програма за развитие на селските райони ПРСР 2014 – 2020 г., пораждат нездрав интерес у хора, които нямат намерение след пет години да поддържат биостопанствата, а само да ползват евросубсидиите, които са значително по-големи от тези при конвенционалното земеделие. За това сигнализират фермери от различни сектори на селското стопанство, припомняйки плюсовете при кандидатстването по мярка 4,1 за инвестиции в земеделски стопанства.
Според наредбата за прилагане на тази мярка проектите за засаждане на биологични градини или на такива в преход ще получават по 75% субсидия за един проект при 50% за проектите на конвенционалните производители, които не сразват правилата за биоземеделие. При тези преференции, ако примерно проектът ви е за 6 милиона лева и сте биопроизводител или пък сте в преход към биопроизводство, тогава субсидията ви ще бъде 3,9 млн. лв. вместо 3 милиона, както се полага при конвенционалното производство.
Допълнително всяка година за хектар обрбаотваема площ по линия на мярка 11 „Биологично земеделие” от селската програма ще получавате и компенсаторни плащания за отглежданите култури, които за някои стопанства на година достигат и 100 хил. лева.
Тези субсидии се дават като компенсация за ниските добиви и огромните разходи, с които е свързано биопроизводството. Проблемът е, че повечето от нароилите се напоследък кандидати за това производство се насочват към него не защото искат да го развиват, каквато е логиката на еврозаконодателството, а защото искат да точат субисдии, посочват пред Farmer.bg производители, пожелали анонимност.
Основание за тези съмнения дават и някои от клаузите в наредбата, които допускат минимални санкции при неспазване на изискванията за биопоризводство. В наредбата се казва, че ако през четвъртата година от сключването на договорите фермерите не спазват бионормите, то те ще връщат само 20% вместо 100% от изплатената субсидия. Браншовиците настояват тези символични санкции да се отменят, за да се гарантира завършване на проектите в петгодишния период.
Затова и представители на няколко браншови съюзи ще предложат преференциалната субсидия от 15% за начинаещи фирми в преход да бъде намалена от 15% на 5%. По този начин ще бъдат защитени старите биопроизводители, които при оценката на проектите може да отпаднат, ако се появят цял куп новосъздадени фермери, чията единствена цел е източване на евросредства.
Този въпрос ще бъде разискван и в предстоящите дискусии в министерството на земеделието, където до август трябва да се подготвят и предложенията за първата нотификация (искане за промени в ПРСР), които ще се обсъждат с Европейската комисия.