До 17 февруари върви общественото обсъждане на измененията в наредба 9, регламентиращи реда за прилагане на интервенциите „Биологично растениевъдство“ и „Биологично пчеларство“. Новите правила ще се прилагат в Кампанията за директни плащания за 2025 година и са свързани с одобрената от Еврокомисията втора промяна в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023 – 2027 г.
Поправките са в подкрепа на земеделците и са свързани с изпълнението на многогодишните ангажименти, които поемат фермерите в преход и сертифицираните за биологично производство стопани. Дава се възможност по операция „Плащания за поддържане на биологично растениевъдство“ ангажиментът да бъде разширяван с площи, които отговарят на изискванията на тази операция, до края на третата година. След третата година ангажиментът по операцията може да бъде разширен с нови площи, но не повече от 30 на сто при условие, че отговарят на условията за одобрение за участие. В случая се касае за площи, които са в система на контрол и трябва са сертифицирани като биологични. По такъв начин се цели да се увеличи интересът към интервенцията, като се дава възможност на земеделските стопани да получат подпомагане за повече площи, които обработват.
Според промените в наредбата, ако в ДФЗ остане бюджет за следващ период на изпълнявания многогодишен ангажимент по операция по чл. 22, ал. 1, т. 2, тогава през първите три години земеделските стопани могат да разширят площите в този ангажимент с нови площи, които отговарят на изискванията за одобрение за участие.
След третата година обаче изпълняваният от фермерите многогодишен ангажимент не може да бъде разширен с повече от 30 на сто. Държавен фонд „Земеделие“ уведомява земеделските стопани за новия размер на площите в одобрен ангажимент по ал. 1 и 2. след съответните проверки, които прави на място.
Одобрената площ по съответната операция от интервенцията „Биологично растениевъдство“ може да бъде намалена с повече от 10 на сто, като бенефициентът може да продължи изпълнението на поетия ангажимент със заявената за подпомагане площ и трябва да възстанови получената финансова помощ за незаявените одобрени площи.
Промени в наредбата за запазване на устойчивите сортове
Нови промени има и по отношение на санкциите, които фонд „Земеделие“ налага за нарушения, открити при проверките.
Когато в две последователни години са установени изкуствено създадени условия за получаване на подпомагане, тогава финансовата помощ по съответната интервенция се реже и за календарната година, когато е открито нарушението, и за следващата календарна година.
При умишлено неспазване на задължения от бенефициента той се изключва от всички плащания и от всички начини за оказване на подкрепа по интервенциите по чл. 22 за годината на констатация и за следващата.
Държавен фонд "Земеделие" си възстановява изплатената финансова помощ по следния ред:
1. Въз основа на размерите на подпомагане се извършват изчисления на дела на незаявените одобрени площи спрямо площта с ангажимент по съответната операция и интервенция - със същия размер на подпомагане за всяка от предходните години на ангажимента;
2. Изчисленият процент на вземане се прилага към общата сума за дейността от операцията със съответния размер на подпомагане за всяка от предходните години на ангажимента;
Сумата по т. 2 за всички предходни години е тази, която земеделският стопанин трябва да възстанови за незаявените площи от текущата година, когато ДФЗ установи намаление с повече от 10 на сто на площта на одобрените за участие парцели в ангажимент. Сумата за възстановяване не може да надвишава изплатената сума по операцията за съответната година. При изчисленията по ал. 2 ДФЗ закръгля получения резултат до втория знак след десетичната запетая.