Кампанията за директни плащания на площ ще приключи на 23 юни, но заявленията основно бяха депозирани в земеделските служби до 29-и май, когато изтече срокът без санкции за тазгодишната кампания. Както и през минали години, по новата програма за развитие на селските райони по мярка 10 „Агроекология и климат” ще бъдат подпомагани фермери, които отглеждат застрашени от изчезване породи животни. Става въпрос за 44 вида редки породи, за които ще се отпускат от 21,75 до 200 евро за животно. Помощта се дава само за чистокръвните екземляри, за които фермерите имат документи, които доказват произхода им, се посочва в наръчника на министерството на земеделието.
Според разпределението за тази година за бикове, крави и говеда над 2 години ще се отпускат по 200 евро. Същата сума ще се дава и за коне над 6 месеца. За телета и биволчета от 6 месеца до 2 години сумата е 120 евро, а на сукалчетата под 6 месеца им се полагат по 80 евро.
За овце и кози сумата е 21,75 евро на животно, породистите свине за разплод ще получават по 60 евро, а за другите свине ще се отпускат по 36,6 евро.
В списъка с едрите застрашени видове влизат Българското сива говедо, Искърското говедо, Родопското късорого говедо, Българското родопско говедо, от биволите Българската мура, българското кафяво говедо, Българското сименталско говедо, Българското червено говедо, Каракачанският кон, Изто(нобългарският кон, Дунавският кон, Плевенският кон и Българският тежковозен кон.
Сред останалите местни породи овце влизат още Каракачанска, Копривщенска, Сакарска, Странджанска, Тетевенска, Западностаропланинска, Свищовска, Местна старозагорска, Брезнишка, Софийска (Елинпелинска), Средностаропланинска, Среднородопска, Медночервена, Дъбенска, Реплянска, Бяла маришка, Вакла маришка, Североизточна българска тънкорунна, Карнобатска тънкорунна, Тракийска тънкорунна, Старопланинският и Родопският цигай. В списъка влизат още Калоферска дългокосместа коза, Местна дългокосместа коза (Малашевски тип), Българска виторога дългокосместа коза, Местна дългокосместа коза и Българска бяла млечна коза.
Субсидии се дават и за местните породи свине. Сред тях спадат Източнобалканската свиня и Дунавската бяла свиня.
Право на субсидии ще имат фермери, чиито животни фигурират в списъците на агенцията по храните. Те задължително трябва да имат сертификати за произхода на породистите животни.
Помощите са предназначени само за фермери, които са преминали обучение от минимум 18 часа по мярка 1 „Трансфер на знания и действия по осведомяване”, поясниха от агроминистерството. Ако стопанинът има завършено средно или висше професионално образование, подобно обучение не се налага.
Стопаните трябва да разполагат и с разрешителни от месните развъдни организации, ако се налага да продават или колят животните.
При поемането на петгодишните ангажименти фермерите нямат право да намаляват броя на декларираните животни.