Американски учени са открили генетичен механизъм, който отговаря за размерите на доматите, става ясно от публикуваните резултати в списанието „Нейчър Джънетикс”. Доматите пристигат в Европа от Южна Америка преди около 500 години и онези сортове, които се отглеждат сега, са огромни в сравнение с диворастящите. Онази част от растението, която използваме за храна, се образува от специфична тъкан – меристема. Тя се състои от клетки, които могат да се делят активно и да се превръщат в клетки от други тъкани.
Влиянието на размера на меристемите върху образуването на цветовете и плодовете е относително слабо проучено, макар че „например при царевицата разликата в размерите на меристемите влияе върху броя на зърната в кочана”, отчитат в статията Закари Липман от лабораторията в Колд Спринг Харбър и неговите колеги.
Те проучили 2 сорта домати с особено големи размери и открили, че процесът на деление на клетките на меристемите се контролира от 2 гена, един от които е нужен за стимулиране на растежа на клетките, а вторият контролира делението им. Появата на големи домати е свързано с мутирането на втория ген. За да работи правилно, молекулата на белтъка, за чието производство отговаря този ген, трябва да съдържа 3 въглеродни фрагмента. Ако броят им намалее, размерът на доматите се увеличава.
Тъй като този генетичен механизъм се среща не само при доматите, а при повечето растения, учените се надяват, че по този начин може да се отглеждат зеленчуци и плодове с необходимите размери при най-различни селскостопански култури.