С новото подпомагане по директните плащания субсидиите за стадата под селекционен контрол ще бъдат удвоени, което е сериозен стимул за инвестиции в елитни животни. Това обяви зам. министърът на земеделието Васил Грудев при срещите си с бизнеса. Той припомни, че по линия на обвързаната подкрепа животновъдите ще разчитат на два пъти по-големи помощи. По данни на браншовите съюзи България е на едно от последните места в Европа по млеконадой от едно животно. Затова е крайно необходимо да се инвестира в добри селекции.
До 1-2 години благодарение на помощта за подобряванете но породния състав на стадата животновъдството би могло да стане по-конкурентно, посочи Грудев. „Още през октомври 2015 г. нашите животновъди ще се убедят, че подкрепата е стабилна, когато получат двойно по-големите субсидии”, допълни зам. министърът.
Тази година стопанствата с елитни млечни и месодайни говеда ще получават по 198 евро (396 лева) за едно животно, ако стадата им са повече от 10 животни. По 31 евро (62 лв.) е помощта за селектирани овце и кози, като условието там е минималният размер на стадото да бъде над 50 животни.
Важно условие е животните под селекционен кортрол да фигурират в регистрите на браншовите асоциации и на агенцията по безопасността на храните.
За да са допустими за подпомагане, животните трябва да отговарят на следните изисквания:
1. да са идентифицирани с по една ушна марка на всяко ухо, одобрена от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), с еднакъв идентификационен номер;
2. да са регистрирани в Интегрираната информационна система на БАБХ и да имат отбелязано предназначение „за мляко“ или „за месо“;
3. да имат ветеринарномедицински паспорт;
4. да са вписани в регистъра на стопанството.
За да се получи подпомагане по схемата, трябва да са спазени и следните условия, които удостоверяват, че животните са под селекционен контрол:
1. заявените за подпомагане животни да бъдат вписани в Родословната книга в съответствие с изискванията на Закона за животновъдството и тази информация да е отразена в Информационната система на БАБХ.
2. заявените за подпомагане животни да бъдат вписани в регистрите по чл.18 ал. 6 от Закона за животновъдство и тази информация да е отразена в Информационната система на БАБХ.
Информацията за животните под селекционен контрол се подава от съответните развъдни асоциации и се отразява в Интегрираната информационна система на БАБХ от Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ).
Периодът на задържане на животните е 80 дни, считано от деня, следващ последния ден за подаване на заявленията за подпомагане.
За Кампания 2015 г. периодът на задържане на животните е от 10 юни (включително) до 28 август (включително) 2015 г.
От министерството припомнят, че земеделските стопани, които отглеждат 50 и повече овце-майки и/или кози-майки, могат да кандидатстват едновременно по схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол и за преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки (бившата държавна помощ).