До 2020 г. Русия планира да вложи над 12 млрд. рубли в създаването и модернизирането на селекционно-генетични центрове за животновъдството, съобщи министърът на селското стопанство на страната Николай Фьодоров, цитиран от ТАСС. „Най-малко 12 млрд. рубли от федералния бюджет ще бъдат отпуснати за създаването, модернизирането и разширяването на селекционно-генетични центрове”, каза министърът. Той отбеляза, че средствата за тази цел вече са гарантирани в рамките на програмата за развитие на аграрно-промишления комплекс за периода 2015-2020 г. и добави, че е възможно увеличаване на разходите за тези центрове за сметка на регионалните бюджети и извънбюджетни източници, предаде РИА Новости.
Министерството възнамерява да създаде най-малко три нови селекционно-генетични центъра за млечно животновъдство, четири – за птицевъдство и 5 за свиневъдство.
Фьодоров подчерта, че недостигът на подобни центрове обуславя силната зависимост на руското животновъдство от вносния генетичен материал и чуждестранните разработки в областта. По думите му руските центрове задоволяват едва 72% от нуждите на месното животновъдство за млади животни и 90% при месното животновъдство. „В свиневъдството и птицевъдството се запазва недопустимата зависимост от вносни кръстоски и породи, достигаща до 80-90%”, отчете той.
Министърът съобщи също, че още през 2015 година страната ще задоволи напълно нуждите си от бикове за разплод. „Според нашите оценки през тази година станциите за изкуствено осеменяване на едрия рогат добитък ще бъдат осигурени с бикове за разплод на световно ниво, отгледани в руски стопанства”, изтъкна той.
Фьодоров обаче излично подчерта, че инвестиициите в родната наука по никакъв начин не ограничава предприемачите да внасят чуждестранен генетичен материал. „Ние гарантираме, че Русия е в състояние да осигури изкуствено осеменяване чрез родни бикове за разплод”, увери той.