Начало » Важно за фермера » Животновъдство
28.01.2015 г.

Животновъди поставят важни въпроси за селекционния контрол

Писмо

Farmer.bg

С писмо до министерството на земеделието председателят на съюза на говедовъдите Димитър Зоров е потърсил отговор на четири важни въпроса, свързани със селекционния контрол на животните. Писмото е изпратено преди дни с основната цел – да се разбере дали фермерите, които не членуват в развърдните организации, могат да включат стадата си под селекционен контрол, съобщи за медиите изпълнителният директор на съюза Михаил Михайлов.   

Като припомня, че успехът на една ферма се дължи 40% на селекцията и 60% на добрият мениджмънт, Михайлов поставя необходимостта да се подкрепят онези стопани, които на този етап не могат да кандидатстват за субсидии по схемата за обвързано подпомагане на крави под селекционен контрол.

С писмото, адресирано до агроминистерството, ръководството на съюза пита дали и как фермерите биха могли да включат стадата си под селекционен контрол.

Вторият въпрос е свъзран с възможността развъдните асоциации да получат паричен ресурс за провеждане на селекционната дейност при увеличение на контролираните крави.

Фермерите се интересуват още какъв период от време е нужен, за да се контролират стадата и да могат да се включат в схемата обвързано подпомагане на крави под селекционен контрол.

Последният въпрос е дали купените от други държави животни и имащи съответните документи биха могли да бъдат включени в това подпомагане.

По време на берлинското изложение „Зелената седмица”, проведено преди една седмица, бе финализиран и проект за обучение на български фермери в Германия, започнат преди две години от съюза на говедовъдите.

Ако се осъществят и предложенията на съюза за специализация на селекционерите и за квалификация на доячите, то постигането на средна млечност от крава за страната от 5-600кг мляко ще стане реалност, предвижда Михаил Михайлов.

Селекцията е едно скъпо мероприятие, което отнема много време, много труд и голям професионализъм. Една доза семенна течност от бик със средни показатели струва 8-12 лева. На по-класните бици цената е от 15-30 лева. Сексираната семенна течност е 50 лева за доза. Или при две и половина дози за едно заплождане плюс труда като разходи това струва на фермера в най-добрия случай над 50 лева.

Сред останалите разходи са още таксите за контрол на продуктивните качества, изготвянето на случните планове, линейната оценка и др. мероприятия. Към това прибавяме доброто хранене на младите животни, увеличения период за изхранване на цяло мляко и други добавки.

Неслучайно създаването на един качествен бик струва не по-малко от 200 000 евро. Селекцията трябва да бъде достъпна до всеки фермер и тои да я ползва за подобряване качеството на стадото си, а също и да участва в програмите.

Това са и основните причини националният съюз на говедовъдите, който обединява крупни и по-дребни фермери плюс членове и нечленове на развъдните асоциации, да се ориентират към новото европейско подпомагане.

Нашите фермери разчитат на бърз отговор на поставените въпроси, като и изясняване на правилата, които трябва да се спазват, за да могат фермерите да участват в тази схема. Убедени сме, че с въвеждането и ще успеем да подобрим генетичния потенциал на стадата си и увеличим средната млечност на кравите, която в момента е една от най- ниските в ЕС, посочи още Михаил Михайлов.

Животновъди поставят важни въпроси за селекционния контрол
13300
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
Ставките са 70,29 лв. за говедо и 123 лв. за бивол
5 732 стопани получиха 28,8 млн. лева преходна национална помощ за говеда и биволи
Стопаните разпродават животни, но изкупните цени на месото падат, предупреди Михаил Михайлов
Производители на мляко очакват спешен план за справяне с кризата
Позицията на съюза на говедовъдите
Не е време за скандали
Съпредседател на Националния съюз на говедовъдите
Михаил Михайлов: Върху фермерите се стовари огромен административен натиск
Всички говедовъди са канени да посетят семинара
Семинар за животновъди ще се проведе в 9 града
Само в Ямбол
Утре започва семинар на тема развъдно-подобрителна работа в говедовъдството, номериране на животните и видове марки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини